Studia I Stopnia - Pedagogika Opiekuńczo-Wychowawcza
CeleAbsolwent zdobędzie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi metodami i technikami stosowanymi w dydaktyce. Będzie posiadał umiejętności komunikacji społecznej, mediacji, negocjacji, animacji społecznej, kierowania własnym rozwojem oraz awansem zawodowym. Absolwent będzie znał język obcy, będzie umiał korzystać z literatury fachowej oraz najnowszych osiągnięć technologii informacyjnych, zarówno dla własnego rozwoju, jak i w celu wykorzystania ich w praktyce zawodowej. Będzie przygotowany do samodzielnego rozwiązywania problemów edukacyjnych, będzie otwarty i gotowy do współpracy z różnymi instytucjami edukacyjnymi i polityki oświatowej. Swoją wiedzę i umiejętności będzie umiał wykorzystać do podmiotowego kształcenia i wychowania. Będzie umiał wspomagać rozwój poznawczy i osobowościowy wychowanka, ze zróżnicowaniem - wynikającym z wybranej specjalizacji - w zakresie wieku podopiecznych, specyfiki obszaru działalności zawodowej i placówek edukacyjnych, szkolnych i pozaszkolnych. Dzięki interdyscyplinarnemu, innowacyjnemu kształceniu w WSP absolwenci będą przygotowani do zbudowania nowoczesnego warsztatu pracy, będą szczególnie uwrażliwieni na problemy edukacji zdrowotnej, niepełnosprawności. Potrafią zdiagnozować deficyty rozwojowe uczniów i będą przygotowani do stosowania indywidualizacji w nauczaniu, wynikających ze specjalnych potrzeb edukacyjnych. Będą znali zasady i sposoby pracy z grupą integracyjną. Program studiów i praktyki zawodowe pozwolą studentom ukształtować kompetencje specjalistyczne, potrzebne do wykonywania tych szczególnych zadań kształcenia i wychowania w warunkach integracji.
Profil słuchacza / wymogiWymagane dokumenty: * Świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis) * Kwestionariusz osobowy dla kandydatów na studia licencjackie * Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania na danym kierunku * Trzy aktualne fotografie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych * Dowód osobisty (w przypadku mężczyzn również książeczka wojskowa) * Jedna mała koperta z adresem zwrotnym * Potwierdzenie bezzwrotnej wpłaty wpisowego
Specjalność dla osób zainteresowanych rzecznictwem praw dziecka, pomocą dzieciom osieroconym, sprawowaniem opieki wspomagającej rozwój osoby oraz pracą, której celem jest stymulowanie rozwoju i zapobieganie sytuacjom kryzysowym wśród dzieci i młodzieży.
Praca dla absolwenta:
* domy dziecka
* pogotowia opiekuńcze
* ośrodki szkolno-wychowawcze
* internaty
* rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze
* Wioski Dziecięce SOS
* hospicja
* świetlica w szkole podstawowej i gimnazjum
* place i ośrodki zabaw dla dzieci
* Biuro Rzecznika Praw Dziecka
* Ośrodki pomocy społeczno-wychowawczej (typu: Centrum Służby Rodzinie)
* organizacje charytatywne
* stowarzyszenia dzieci i młodzieży
Wybrane przedmioty kierunkowe i specjalizacyjne:
* Wybrane elementy metodyki, opieki i wychowania małego dziecka
* Praca z młodzieżą w środowisku otwartym
* Diagnozowanie potrzeb opiekuńczych i konstruowanie programów indywidualnych
* Podstawy animacji społeczno-kulturowej
* Organizacje i subkultury młodzieżowe
* Podstawy wiedzy o uzależnieniach
* Organizacja czasu wolnego
* Wybrane elementy kryminologii i wiktymologii
* Praca z dzieckiem z zaburzeniami zachowania i emocji
* Prawne podstawy pracy opiekuńczo-wychowawczej
* Pedagogika dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Wybrane przedmioty wspólne dla wszystkich specjalności: