Szczegółowe informacjeW ramach trzyletnich studiów na specjalności pedagogika lecznicza, studenci zdobywają wiedzę z zakresu nauk społecznych i humanistycznych niezbędną w pracy pedagoga oraz poznają metody i nabywają umiejętności opiekuńczo-wychowawczego i terapeutycznego postępowania w pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi w wyniku choroby. Realizowane treści w dużym zakresie ukierunkowane są na teoretyczne i praktyczne przygotowanie studentów do pracy wychowawczo-terapeutycznej z osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi wyniku choroby.
Kompetencje zawodowe – zatrudnienie
Absolwent uzyskuje uprawnienia do podjęcia pracy na stanowisku pedagoga - wychowawcy w instytucjach resortu zdrowia, oświaty i pomocy społecznej, w których przebywają osoby przewlekle chore, niepełnosprawne w wyniku choroby i dotknięte różnymi zespołami zaburzeń zdrowia i rozwoju. Absolwent pedagogiki leczniczej jest przygotowany do wypełniania zadań polegających na wspomaganiu procesu leczenia i procesu adaptacji chorego do środowiska. Posiada kompetencje do zapobiegania ujemnym skutkom choroby, korygowania nieprawidłowości rozwojowych ,kompensowania defektów fizycznych i psychicznych poprzez stosowanie różnorodnych form terapii
W ramach studiów obok przedmiotów kształcenia podstawowego i kierunkowego na tej specjalności realizowane są następujące przedmioty specjalnościowe:
- Edukacja i rehabilitacja osób niewidomych i słabo widzących
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością ruchową
- Edukacja i resocjalizacja osób niedostosowanych społecznie
- Edukacja i rehabilitacja osób z wadą słuchu
- Metody terapii np. biblioterapia, muzykoterapia, arteterapia, kinezyterapia
- Pedagogika lecznicza
- Podstawy teorii i praktyki rehabilitacyjnej
- Pedagogika opiekuńcza
- Promocja zdrowia
- Pedagogika rodziny dziecka chorego
- Logopedia
- Ustawodawstwo społeczne
- Pomoc społeczna dla osób niepełnosprawnych
- Poradnictwo
- Metody rehabilitacji ruchowej
- Metodyka wychowania w ośrodku leczniczym
- Metodyka nauczania w szkole szpitalnej
- Metody terapii dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym
- Warsztaty psychoedukacyjne
- Techniki antystresowe i higiena pracy
- Warsztaty plastyczno-techniczne
- Trening relaksacyjny
Praktyki
Studenci I stopnia pedagogiki leczniczej realizują praktykę w łącznym wymiarze 6 tygodni w placówkach leczniczych, opiekuńczych, sanatoryjnych oraz różnego typu ośrodkach rehabilitacyjnych i specjalnych.