W obecnie otaczającej nas rzeczywistości rośnie społeczne zapotrzebowanie na pedagogów - specjalistów zdolnych podjąć prace z osobami przewlekle chorymi, z zaburzeniami sfer rozwoju czy z problemami emocjonalnymi, a także z osobami, które wymagają pomocy i opieki. Kształcenie i terapię mogą podjąć tylko doskonale przygotowani specjaliści - zarówno teoretycznie, jak i praktycznie.
Program studiów, zgodny ze standardami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nowoczesnymi tendencjami kształcenia, obejmuje kilkadziesiąt przedmiotów podzielonych na bloki.
Przedmioty kształcenia ogólnego i podstawowego przekazują niezbędną wiedzę stanowiącą bazę do dalszego kształcenia kierunkowego. Należą do nich: język obcy, filozofia, socjologia, technologie informacyjne, psychologia, ochrona własności intelektualnej, pojęcia i systemy pedagogiczne.
Przedmioty kierunkowe obejmują zagadnienia szczegółowe z zakresu pedagogiki, ich celem jest przekazanie studentom najnowszej wiedzy dotyczącej diagnozowania i rewalidacji osób chorych i posiadających deficyty parcjalne. Program kształcenia obejmuje następujące przedmioty: historia myśli pedagogicznej, teoretyczne podstawy wychowania, teoretyczne podstawy kształcenia, pedagogika społeczna.
Wykładowcami poszczególnych przedmiotów są pracownicy naukowi renomowanych uczelni dolnośląskich, m.in. Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ponadto każdy student podczas całego procesu nauczania winien odbyć 8 tygodniową praktykę zawodową, która ma na celu praktyczne przygotowanie studenta do wykonywanego zawodu. Uczelnia współpracuje z wieloma instytucjami i umożliwia studentom odbycie atrakcyjnych praktyk zawodowych.
Możliwość kontynuacji studiów:
Po uzyskaniu tytułu licencjata absolwent Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego może kontynuować naukę na uczelniach, które prowadzą magisterskie studia uzupełniające w ramach kierunku Pedagogika.
Po ukończeniu studiów absolwent będzie profesjonalnie przygotowany do pracy w charakterze pedagoga w różnego typu instytucjach edukacyjnych, w tym edukacji specjalnej np.: ośrodki rehabilitacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze. Absolwent tej specjalności może podjąć pracę w ośrodkach opieki i terapii takich jak: sanatoria, warsztaty terapii zajęciowej i poradnie psychologiczno-pedagogiczne.