CeleAbsolwent studiów powinien posiadać ogólną wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych oraz technicznych, rolniczych lub leśnych i umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Powinien rozumieć i umieć analizować procesy dokonujące się w przyrodzie oraz wpływ człowieka na środowisko. Powinien znać podstawowe zagadnienia technologiczne, rolnicze lub leśne istotne dla ochrony środowiska oraz kierować się w swoich działaniach zasadami zrównoważonego rozwoju. Powinien posiadać umiejętności aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania zespołami ludzkimi wykonującymi zadania zlecone oraz posługiwania się fachową literaturą, łącznie z przepisami prawnymi w zakresie działalności gospodarczej. Absolwent winien znać podstawowe procesy technologiczne – w szczególności procesy przyjazne środowisku, a także posiadać umiejętność prowadzenia prac laboratoryjnych oraz organizowania bezpiecznie i efektywnie działających stanowisk takiej pracy.v
Praktyki8 tygodni
Profil słuchacza / wymogiWymagane dokumenty: a. Świadectwo dojrzałości w oryginale b. Świadectwo ukończenia szkoły średniej c. Zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do nauki d. 4 zdjęcia legitymacyjne 3,5x4,5 cm e. Ksero dowodu osobistego (na miejscu) f. Formularz zgłoszeniowy, zawierający podanie o przyjęcie na studia na określony kierunek. Możesz go wypełnić na miejscu lub pobrać go z naszej strony internetowej g. Dowód wpłaty wpisowego, opłaty rekrytacyjnej i opłaty za pierwszy miesiąc (można wpłacić na miejscu)
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeStudia I Stopnia: Ochrona Środowiska
Informacje ogólne
3,5 letnie studia kończą się obroną pracy inżynierskiej i uzyskaniem przez absolwenta dyplomu inżyniera kształtowania i ochrony środowiska.
Program studiów jest realizowany w 7-semestralnym cyklu nauki i składa się z 4 grup przedmiotów - ogólnych, podstawowych, kierunkowych i specjalnościowych, oraz 8 tygodni praktyk zawodowych.
Ogólny wymiar godzin w planie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na wyższych studiach pierwszego stopnia trwających 7 semestrów wynosi ponad
- 2650 godzin na studiach stacjonarnych
- 2041 na studiach niestacjonarnych
- 231 punktów ECTS
Absolwent studiów pierwszego stopnia powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu problematyki środowiskowej. Absolwent powinien być przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych i kontrolnych, instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska, przemyśle, rolnictwie, drobnej wytwórczości, placówkach służby zdrowia, administracji oraz szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Celem kształcenia w tym kierunku jest przygotowanie absolwentów do pracy w organach administracji państwowej i samorządowej w działach szeroko związanych z ochroną i monitorowaniem środowiska przyrodniczego, w firmach realizujących inwestycje techniczne oddziaływujące na środowisko lub wykonujących zabezpieczenia przed niekorzystnym oddziaływaniem różnych obiektów na wody i gleby, w firmach monitorujących środowisko w instytucjach finansujących inwestycje ekologiczne.
Celem naszej uczelni jest kształcenie młodzieży w specjalnościach umożliwiających przygotowanie do wykonywania zawodów niezbędnych dla rozwoju regionu. Z przeprowadzonych analiz wynika, że lokalny rynek pracy będzie w najbliższym czasie potrzebował inżynierów w zakresie ochrony i kształtowania środowiska.
Plan studiów Ochrona środowiska
A GRUPA TREŚCI OGÓLNYCH
1. Język obcy
2. Przedmiot do wyboru (socjologia, logika, psychologia społeczna)
3 Technologia informacyjna
4. Grafika inżynierska
5. Ochrona własności intelektualnej
6. Bezpieczeństwo i higiena pracy
7. Ergonomia
8. Wychowanie fizyczne
B GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH
1. Matematyka
2. Fizyka
3. Chemia i biochemia
4. Biologia i mikrobiologia
C GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH
1. Ekologia
2. Ochrona przyrody
3. Geologia, geomorfologia
4. Gleboznawstwo
5. Hydrologia
6. Meteorologia i klimatologia
7. Technologia bioenergetyczna
8. Inżynieria procesowa
9. Prawo ochrony środowiska
10 Ekonomia w ochronie środowiska
11 Technologie w ochronie środowiska
12 Zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój
13 Techniki odnowy środowiska
14 Instrumenty ochrony środowiska
D1 PRZEDMIOTY SPECJALNOŚCIOWE I SPECJALIZACYJNE
specjalność: Inżynieria kształtowania i ochrony środowiska
1. Hydrogeologia
2. Rolnicze podstawy kształtowania środowiska
3. Zrównoważone zarządzanie krajobrazem
4. Podstawy konstrukcji budowli hydrotechnicznych
5. Regulacja stosunków wodnych i powietrznych w glebie
6. Technologie oczyszczania ścieków
7. Inżynieria komunalna
8. Analiza systemowa w badaniach środowiskowych
9. Rekultywacja i renaturyzacja terenów zdegradowanych
10 Hydraulika koryt otwartych
11 Podstawy geodezji
12 GIS i kartografia komputerowa
13 Technologie stosowane w ochronie atmosfery
14 Inżynieria środowiska
15 Monitoring środowiska
16 Seminarium dyplomowe