MATEMATYKA
o specjalnościach:
- Matematyka i informatyka w bankowości
- Matematyka i informatyka w nauczaniu podstawowym i gimnazjalnym
Sylwetka absolwenta na kierunku: matematyka
Absolwent studiów licencjackich kierunku matematyka o specjalnościach: Matematyka i informatyka w ubezpieczeniach, Matematyka i informatyka w bankowości będzie przygotowany teoretycznie i nabędzie umiejętności zawodowe do podjęcia pracy w:
- przedsiębiorstwach ubezpieczeniowych,
- towarzystwach funduszy emerytalnych,
- instytucjach bankowych,
- biurach maklerskich.
Absolwent studiów zawodowych otrzymuje tytuł licencjata w danej specjalności. Absolwent uzyskuje w czasie studiów gruntowne przygotowanie w zakresie przedmiotów matematycznych. Nabywa umiejętność abstrakcyjnego myślenia, administrowania systemami informatycznymi, narzędziami i sprzętem informatycznym oraz programowania.
Specyfiką absolwenta kierunku matematyka o specjalności Matematyka i Informatyka w nauczaniu podstawowym i gimnazjalnym będzie kreowanie i modelowanie sposobów nauczania matematyki w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Absolwent przygotowany będzie do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Absolwent tej specjalności nabywa prawa do nauczania matematyki w szkołach.
Absolwenta charakteryzować będzie kreatywność, samodzielność, komunikatywność, umiejętność inicjowania nowego modelu działania, umiejętność gospodarowania czasem i finansami. Całokształt wiedzy jaką posiądzie w trakcie studiów pozwoli mu na szerokie wykorzystanie jej zarówno w działalności biznesowej, jak i finansowo - administracyjnej.
Przedmioty matematyczno-informatyczne:
Zajęcia są prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń oraz laboratoriów. Podstawą przedmiotów stricte matematycznych jest algebra, analiza oraz statystyka matematyczna (także laboratoryjna). Spośród przedmiotów największym zainteresowaniem u starszych studentów cieszy się matematyka finansowa, kształtująca umiejętności obliczania procentu prostego, składanego, dyskonta weksli, emisji i wykupu obligacji. Podstawą programowania jest język C, C++. Studenci mają także możliwość zapoznania się z technikami programowania obiektowego niezbędnego do tworzenia zaawansowanych aplikacji komputerowych. Przedmiot "Programy składania tekstu" uczy studentów jak w sposób profesjonalny i ogólnie akceptowany przedstawiać swoje prace pisemne.
Matematyka i informatyka w nauczaniu podstawowym i gimnazjalnym:
Zachowane są obligatoryjne przedmioty matematyczno-informatyczne, ekonomiczno-prawnicze, a także wprowadzone zostaną warsztaty psychologiczno-pedagogiczne uwzględniające specyfikę nauczania podstawowego, dydaktyka przedmiotów matematyczno-informatycznych w klasach podstawowych i gimnazjalnych.
Przedmioty związane z bankowością:
Studenci zapoznają się z organizacją banku i systemu bankowego. Doskonalą umiejętności wyniesione z "Podstaw rachunkowości" podczas zajęć z finansów i rachunkowości bankowej oraz rozliczeń bankowych. Zagadnienie faktoringu, kredytu lombardowego czy ryzyka udzielania kredytów - to także tematy prac licencjackich studentów III-go roku. Podczas zajęć z "Rynku pieniężno - kapitałowego" studenci poznają zasady funkcjonowania rynku pieniężnego i kapitałowego - depozytów międzynarodowych, certyfikatów depozytowych, bonów skarbowych i obligacji.