Szczegółowe informacjeStudia te dostarczają studentom wiedzę kulturoznawczą wszechstronnie pogłębioną o problematykę z zakresu funkcjonowania współczesnych mediów audiowizualnych w stopniu wystarczającym do tego, aby mogli samodzielnie podejmować działania w zakresie animacji kultury na wielu stanowiskach pracy, jak również by mogli kontynuować dalszą naukę na drugim stopniu studiów.
W programie studiów szczególny nacisk został położony na dwa aspekty współczesnych zjawisk i procesów kulturowych – ich umasowienie oraz interkulturowość. W pierwszych semestrach realizowane są przedmioty ogólne i podstawowe, a w kolejnych przedmioty specjalnościowe, co umożliwia studentom stopniowe wdrażanie się w ściśle określone umiejętności. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż program wzbogacony został o grupę przedmiotów dotyczących obcych kultur, aby umożliwić studentom interpretację zjawisk z obszaru relacji interkulturowych. Jest to rozwiązanie bez precedensu w innych studiach podobnego rodzaju. Absolwent studiów kulturoznawczych będzie mógł wykonywać zawód animatora kultury na wielu stanowiskach pracy, podejmować prace w zespołach badawczych o charakterze naukowym oraz w instytucjach związanych z organizacją środków masowej komunikacji zwłaszcza w obszarze sztuk audiowizualnych i relacji międzykulturowych.
Absolwent będzie potrafił:
1. identyfikować i samodzielnie krytycznie analizować zjawiska i procesy z obszaru życia kulturowego przy wykorzystaniu aparatu pojęciowego i metodologicznego kulturoznawstwa,
2. interpretować wyżej wymienione zjawiska i procesy w perspektywie interdyscyplinarnej i zwłaszcza interkulturowej,
3. przewidywać tendencje zmian w różnych sferach życia kulturowego w zmieniających się warunkach ekonomicznych i społecznych,
4. rozpoznawać, diagnozować i definiować problemy kultury oraz umieć znajdować adekwatne ich rozwiązania,
5. przygotowywać programy z zakresu promocji kultury zarówno na poziomie lokalnym (miasto, gmina, powiat), jak i regionalnym (województwo),
6. umiejętnie służyć swoją wiedzą i doświadczeniem instytucjom promującym różne formy aktywności kulturalnej.
Studia dostarczają także wiedzę praktyczną dotyczącą realizacji dzieła filmowego, co stwarza podstawy do dalszego kształcenia się w kierunku reżyserii bądź scenopisarstwa filmowego.
W trakcie studiów studenci odbywają praktykę zawodową. Znaczna część studentów decyduje się na praktykę w doskonale wyposażonym studiu filmowym Krakowskiej Akademii, gdzie mają możliwość nie tylko zapoznać się od strony praktycznej z tworzeniem dzieł audiowizualnych, ale także spróbować własnych sił w tej dziedzinie.
Studenci zdobywają szeroką wiedzę z zakresu kulturoznawstwa, która umożliwi im podjęcie pracy w charakterze doradcy, konsultanta ds. kultury, specjalisty public relations oraz w instytucjach związanych z promowaniem kultury. W programie studiów przewidziano atrakcyjne zajęcia z zakresu filmoznawstwa i medioznawstwa.
Wybrane przedmioty:
kultura audiowizualna
wiedza o literaturze
teoria kultury
komunikacja kulturowa
teoria filmu
warsztaty filmowe
teoria mass mediów
kino amerykańskie i iberoamerykańskie
kino Dalekiego Wschodu - indyjskie, chińskie, japońskie
kino Bliskiego Wschodu
teoria reklamy
literatura współczesna
sztuka nowych mediów
antropologia kultury
cywilizacja Dalekiego Wschodu
cywilizacja amerykańska
cywilizacja indyjska
cywilizacja śródziemnomorska
starożytne cywilizacje Bliskiego Wschodu - Egipt i Mezopotamia