Studia I Stopnia - Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii
CeleAbsolwent specjalności odnawialne źródła energii otrzymuje tytuł inżyniera, będzie dysponował wiedzą w zakresie ich typologii, efektywności procesu wyzwalania energii, kosztu jej wytworzenia oraz korzyści środowiskowych. Posiądzie wiadomości pozwalające na analizę potrzeb energetycznych obiektów (szkół, szpitali, zakładów przemysłowych, osiedli mieszkaniowych) i optymalny wybór adekwatnego odnawialnego źródła energii. Nabyta w czasie studiów wiedza umożliwi absolwentom doradztwo i projektowanie w zakresie wyboru i realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energii. Absolwent uzyskuje tytuł inżyniera i posiada wiedzę z zakresu technologii odnawialnych źródeł energii i jej wykorzystywania w skali mikro (gospodarstwa domowe) i makro (osiedla, zakłady przemysłowe). Posiada umiejętności samodzielnego szacowania potrzeb energetycznych obiektów, wykonać analizę porównawczą kosztów energii tradycyjnej i odnawialnej oraz wpływ na środowisko naturalne stosowanych nośników energii. Potrafi optymalizować wybór źródła energii, kosztowo efektywnie wybierać źródła energii i ich wykorzystywanie w warunkach lokalnych, zaplanować proces inwestycyjny i opracować biznes plan oraz pozyskiwać środki finansowe na realizację projektu.
Profil słuchacza / wymogiKandydat ubiegający się o przyjęcie na studia składa w Biurze Rekrutacji komplet następujących dokumentów: 1. wydrukowany z uczelnianego systemu elektronicznego i podpisany formularz zgłoszeniowy, 2. oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości + kserokopia, (tegoroczni maturzyści składają oświadczenie PDF) 3. poświadczona kserokopia dowodu osobistego + oryginał do wglądu, 4. 4 aktualne matowe fotografie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych, 5. zaświadczenie lekarskie zgodne z obowiązującym stanem prawnym w zakresie dokumentowania badań lekarskich kandydatów do szkół wyższych, potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia studiów na wybranym kierunku, 6. mężczyźni - kserokopia książeczki wojskowej + oryginał do wglądu, 7. kserokopia dowodu wpłaty wpisowego + oryginał do wglądu.
Tutuł uzyskanyInżynier zawodowy
Szczegółowe informacjeInżynieria Odnawialnych Źródeł Energii
Możliwości zatrudnienia: Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy na stanowiskach kierowniczych i specjalistów ds. energii odnawialnej w administracji samorządowej, budownictwie, ciepłownictwie, w sektorze bankowym i finansowym (jako doradcy), w firmach związanych z branżą energetyczną oraz do rozpoczęcia własnej działalności doradczej i usługowej.
Odnawialnymi źródłami energii (OZE), przyjaznymi środowisku naturalnemu są energia wiatru, słońca, wód płynących, wód termalnych czy biomasy. Każde z tych źródeł ma inny potencjał energetyczny, odmienna jest też technologia ich zagospodarowania i wykorzystania. Podstawowym problemem w wykorzystaniu OZE jest racjonalny i efektywny wybór źródła energii zapewniający pokrycie zapotrzebowania (głównie na ciepło) przy akceptowalnym i alternatywnym (do tradycyjnych paliw) poziomie kosztów wytwarzania. Stwarza to potrzebę kształcenia kadr inżynierskich potrafiących ocenić potrzeby energetyczne społeczności lokalnej (gminy, wsi) czy zakładów przemysłowych i dobrać do nich odpowiednie źródło energii. Odnawialne źródła energii to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina w energetyce i ochronie środowiska naturalnego.
Przedmioty kształcenia ogólnego: język obcy (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski), technologia informacyjna, ochrona własności intelektualnej, psychologia, infrastruktura w inżynierii produkcji.
Przedmioty podstawowe: matematyka, statystyka i badania operacyjne, fizyka, chemia, mikro- i makroekonomia, podstawy prawa gospodarczego, marketing, ekologia i zarządzanie środowiskowe.
Przedmioty kierunkowe: zarządzanie, finanse i rachunkowość, rachunek kosztów dla inżyniera, zarządzanie produkcją i usługami, zarządzanie jakością i bezpieczeństwem, logistyka w przedsiębiorstwie, nauka o materiałach, projektowanie inżynierskie i grafika inżynierska, procesy produkcyjne, automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, metrologia, informatyka komputerowego wspomagania prac inżynierskich.