Studia z zakresu integracji europejskiej w obliczu integracji gospodarczej, społecznej i kulturowej kontynentu europejskiego to obecnie jedna z najbardziej atrakcyjnych specjalności, zaś absolwenci tego kierunku są poszukiwani przez wiele renomowanych instytucji funkcjonujących we wspólnej przestrzeni społeczno-politycznej i gospodarczej UE.
Kształcenie na specjalności integracja europejska pozwoli na usystematyzowanie ogólnej wiedzy interdyscyplinarnej z zakresu nauk społecznych, ze szczególnym naciskiem na integrację gospodarczą w Europie, polityki wspólnotowe, historię społeczną Europy, systemy polityczne państw europejskich, a także instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej.
Zdobyta wiedza umożliwi zrozumienie i samodzielną analizę procesów społecznych i politycznych dokonujących się w skali mikro (na poziomie lokalnym i regionalnym) i makro (na płaszczyźnie państwowej i międzynarodowej) oraz poznanie mechanizmów prawno-ekonomicznych leżących u podstaw funkcjonowania nowoczesnych, rozwiniętych społeczeństw Europy.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci specjalności mogą liczyć na zatrudnienie w administracji rządowej i samorządowej, instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych, organach Wspólnot Europejskich, przedsiębiorstwach prowadzących współpracę z krajami Unii Europejskiej, instytucjach kultury, wydawnictwach i mediach masowych oraz placówkach prowadzących edukację europejską.
Program nauczania
Przedmioty specjalnościowe
- stosunki międzynarodowe
- integracja europejska
- społeczeństwa i kultury Europy
- historia społeczna Europy
- prawo europejskie
- integracja gospodarcza w Europie
- polityka wspólnotowa
- instytucje i procesy decyzyjne w UE
- polityka ekonomiczna i walutowa UE
- globalizacja gospodarki
- wspólna polityka rolna
Informacje dodatkowe
Studia z zakresu integracji europejskiej prowadzone są w ramach kierunku studiów "politologia". Studia prowadzone są w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym.
Wybór kierunku kształcenia dokonuje się po zaliczeniu 3-ego semestru poprzez złożenie w wyznaczonym czasie właściwej deklaracji. Warunkiem koniecznym do uruchomienia zajęć na wybranej specjalności jest zgłoszenie się na nią co najmniej 50 studentów.