Informatyka cieszy się od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia wyższe. Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna oferując informatykę zapewnia studentom najlepszą kadrę oraz bardzo dobre warunki logistyczne – nowoczesny sprzęt oraz technologie informatyczne, ciekawy program, rynkowe specjalności.
Kształcenie na kierunku informatyka ma na celu przygotowanie do zawodu informatyka, z uwzględnieniem umiejętności związanych z tworzeniem zarówno oprogramowania, jak i eksploatacji sprzętu. Dodatkowo wyposaża studentów w wiedzę i umiejętności zastosowania profesjonalnych rozwiązań informatycznych w organizacjach gospodarczych.
Studenci podczas studiów zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu systemów komputerowych, systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych i inżynierii oprogramowania, projektowania i programowania, administrowania siecią komputerową, ale także z zakresu zarządzania, finansów i prawa.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent kierunku informatyka posiada umiejętność zaawansowanego programowania komputerów i systemów sterowania cyfrowego, programowania w sieciach komputerowych, a także umiejętność obsługi sieciowych systemów operacyjnych i systemów bazodanowych. Potrafi także projektować systemy informacyjne dla kierownictwa, ma wiedze z zakresu projektowania i eksploatacji sieciowych aplikacji biznesowych oraz budowy i eksploatacji witryn i portali internetowych.
Absolwenci informatyki mogą podjąć pracę w firmach informatycznych software’owych i hardware’owych, ale także w bankach czy urzędach oraz w nowoczesnych ośrodkach badawczo-rozwojowych i uczelniach wyższych w kraju i na świecie. Wiedza zdobyta w trakcie studiów pozwoli im znaleźć zatrudnienie w charakterze operatorów i administratorów systemów informatycznych, projektantów oprogramowania, konstruktorów i administratorów sieci komputerowych.
Studenci studiujący na kierunku informatyka na studiach pierwszego stopnia (licencjackich) mogą wybrać jedną z trzech specjalności:
- technologie internetowe
- bazy danych
- komputerowe systemy zarządzani
- zastosowania informatyki w biznesie
TECHNOLOGIE INTERNETOWE
W ramach specjalności technologie internetowe studenci poznają zagadnienia związane z projektowaniem i zarządzaniem aplikacjami internetowymi. Zapoznają się z narzędziami i metodami projektowania oraz wdrażania wielowarstwowych aplikacji internetowych stacjonarnych i mobilnych. W trakcie studiów będą również poznawać zasady administrowania środowiskami serwerów dla aplikacji internetowych.
Absolwenci specjalności technologie internetowe będą przygotowani do podjęcia pracy w charakterze projektantów i programistów systemów aplikacji internetowych administratorów serwerów aplikacji i portali internetowych, a także specjalistów do spraw bezpieczeństwa systemów aplikacji internetowych.
Będą również mogli podjąć pracę webmastera w ramach własnej działalności gospodarczej lub w firmie
BAZY DANYCH
Rozwiązania oparte na sieciach komputerowych i współczesnych bazach danych są niezbędne w każdej organizacji warunkując sprawny przepływ informacji. Studenci tej specjalności zdobędą wiedzę i umiejętności pozwalające projektować i zarządzać bazami danych, wykorzystywać najnowsze rozwiązania informatyczne w codziennej działalności organizacji,
Studenci będą się uczyli m.in. jak konfigurować i administrować sieciami komputerowymi bazującymi na rozwiązaniach firmy Microsoft oraz na darmowych rozwiązaniach opartych na systemie Linux, tworzyć i administrować systemami baz danych opartych na wiodących rozwiązaniach technologicznych, takich jak Oracle, SQL Server firmy Microsoft czy PostgreSQL, wykorzystywać oprogramowanie aplikacji bazodanowych w Internecie.
Absolwenci tej specjalności będą mogli podjąć pracę w działach informatycznych jako analityk i projektant rozwiązań bazodanowych, w działach informatycznych wszelkiego rodzaju organizacji, administrując wykorzystywanymi w ich strukturach bazami danych, w instytucjach i firmach, zajmując się bezpieczeństwem i wydajnością przyjętych tam rozwiązań bazodanowych.
KOMPUTEROWE SYSTEMY ZARZĄDZANIA
Na specjalności komputerowe systemy zarządzania studenci będą zdobywać wiedzę z zakresu formułowania i realizowania strategii informatyzacji firmy, właściwego dobierania systemów informatycznych do jej bieżących i przyszłych potrzeb, modelowania i symulacji komputerowej zjawisk gospodarczych, analizowania zmian na rynku usług informatycznych.
Absolwenci specjalności znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach i organizacjach, zajmując się systemami informatycznymi wspomagającymi bieżące zarządzanie i procesy decyzyjne. Będą mogli również zajmować się wdrażaniem nowych rozwiązań z dziedziny e‑biznesu, pozwalających sprawnie prowadzić działalność gospodarczą zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej. Absolwenci znajdą również zatrudnienie w firmach świadczących usługi internetowe czy firmach konsultingowych, odpowiadając za doradztwo i programowanie zmian w dynamicznych branżach, takich jak teleinformatyka, telekomunikacja czy też media internetowe