CeleKierunek informatyka prowadzony jest jako inżynierski i licencjacki przygotowując do pracy i dalszych studiów w dziedzinie informatyki, związanych ze specjalizacjami proponowanymi naszym studentom. Zajęcia odbywają się w ciągu siedmiu semestrów w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym, pięć dni w tygodniu (studia stacjonarne) lub zjazdy sobotnio-niedzielne (studia niestacjonarne), w grupach nie przekraczających 25 osób. Obejmują wykłady, ćwiczenia i laboratoria pod kierunkiem nauczycieli akademickich jak również praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach informatycznych regionu. Proces kształcenia kończy się wykonaniem pod kierunkiem promotora pracy dyplomowej obejmującej część teoretyczną i część praktyczną. Praca ta stanowi podstawę dla komisji oceniającej do przyznania oceny i tytułu licencjata lub inżyniera. Uczelnia została przyjęta do programu Socrates (Erasmus) , w ramach którego, odbywa się wymiana studentów oraz nauczycieli akademickich z uczelniami z zagranicy, między innymi z Engineering College of Copenhagen (Dania) – w zakresie informatyki i North Wales School of Art & Design (Walia) – w zakresie grafiki. Nasz program studiów uwzględnia Europejski System Punktów Kredytowych (ECTS ).
Profil słuchacza / wymogiŚląska Wyższa Szkoła Informatyczno-Medyczna będąca uczelnią niepubliczną przyjmuje kandydatów na podstawie złożonych dokumentów: * Świadectwo dojrzałości w oryginale lub odpis * Orzeczenie lekarskie o zdolności do podjęcia nauki w Szkole Wyższej * Kserokopia dowodu osobistego - str. 1,2,3,6. w przypadku nowego dowodu - awers i rewers dokumentu * Kserokopia książeczki wojskowej - str. 2,3,6,7 * Podanie do Rektora o przyjecie na studia (druk SWSI) * Informacje o ubezpieczeniu (druk SWSI) * Umowa finansowa (druk SWSI) * Potwierdzenie wpłaty opłaty rektutacyjnej * Cztery fotografie * Ankieta rekrutacyjna
Tutuł uzyskanyLicencjat
Szczegółowe informacjeStudenci mogą pogłębiać swoją wiedzę w następujących specjalnościach:
Sieci i systemy komputerowe:
Absolwent tej specjalności może podjąć pracę jako administrator złożonych systemów komputerowych we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach – od bardzo małych do bardzo dużych. Posiada wiedzę w zakresie konfiguracji i użytkowania najnowocześniejszych systemów operacyjnych, potrafi zaprojektować i nadzorować działanie sieci komputerowej, zna problemy związane ze sprzętem i oprogramowaniem. Najważniejsze treści programowe: bezpieczeństwo i konfiguracja systemów operacyjnych Windows i Linux, topologie sieci komputerowych, protokół TCP/IP, urządzenia sieciowe.
Grafika i multimedia:
Absolwent tej specjalności może podjąć pracę jako twórca aplikacji multimedialnych, projektant witryn internetowych, graficznych interfejsów użytkownika, specjalista od konwersji i analizy obrazu. Posiada wiedzę z zakresu twórczego wykorzystania obrazu i dźwięku w informatyce i potrafi wykorzystać tą wiedzę w rozwiązywaniu praktycznych problemów. Najważniejsze treści programowe: formaty obrazu i dźwięku, narzędzia graficzne, Flash/Action Script, tworzenie GUI, analiza i rozpoznawanie obrazu.
Inżynieria oprogramowania i bazy danych:
Absolwent tej specjalności może podjąć pracę jako programista lub projektant systemów informatycznych. Jego wiedza będzie pozwalała na prawidłowe skonstruowanie projektu aplikacji, określenie wymaganych komponentów (np. bazy danych) oraz stworzenie tej aplikacji z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi. Najważniejsze treści programowe: notacja UML, język SQL, zaawansowane programowanie obiektowe i komponentowe.
A. Przedmioty kształcenia ogólnego
1 Język angielski
2 Elementy psychologii
3 BHP
4 Ergonomia
5 Przysposobienie biblioteczne
6 Wiedza o Unii Europejskiej
7 Wychowanie fizyczne
B. Przedmioty podstawowe
8 Analiza matematyczna
9 Algebra z geometrią
10 Podst. logiki i teorii mnogości
11 Matematyka dyskretna
12 Metody probabilistyczne i statystyka
13 Metody numeryczne
14 Podstawy elektroniki i miernictwa
15 Fizyka
C. Przedmioty kierunkowe
16 Podstawy informatyki
17 Algorytmy i struktury danych
18 Podstawy programowania
19 Języki programowania
20 Języki programowania 2
21 Systemy operacyjne
22 Programowanie obiektowe
23 Programowanie obiektowe 2
24 Podstawy inżynierii oprogramowania
25 Projektowanie systemów informatycznych
26 Projekt systemu informatycznego
27 Bazy danych
28 Architektura komputerów
29 Sieci komputerowe i teleinformatyka
30 Edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne
31 Grafika komputerowa
32 Techniki multimedialne
33 Sztuczna inteligencja i systemy ekspertowe
34 Prawo autorskie i ochrona prywatności
35 Odpowiedzialność zawodowa i etyczna
36 Systemy wbudowane
D. Przedmioty dyplomowe
37 Pracownia dyplomowa
38 Seminarium dyplomowe
PRZEDMIOTY WŁAŚCIWE DLA POSZCZEGÓLNYCH SPECJANOŚCI
REALIZOWANE SĄ PO SEMESTRZE 4 DLATEGO NIE ZAMIESZCZONO
ICH W POWYŻSZYM ZESTAWIENIU