Program studiów na kierunku Filologia obejmuje bloki przedmiotów ogólnych, kierunkowych i związanych z wybraną specjalnością. Absolwenci tego kierunku posiadają wiedzę językową w zakresie praktycznej znajomości języka angielskiego, językoznawstwa, literaturoznawstwa, przedmiotów społecznych i drugiego języka obcego.
Specjalizacje:
Język angielski w biznesie
W ramach specjalizacji realizowane są zagadnienia z zakresu języka biznesu, marketingu, ekonomii, negocjacji, prawa gospodarczego i międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz informatyki. Absolwenci znajdują zatrudnienie między innymi jako negocjatorzy i tłumacze w dużych, międzynarodowych firmach i korporacjach. Znajomość języka biznesu pozwala na swobodne poruszanie się w sferach rozwijającej się gospodarki światowej.
Studia II stopnia – magisterskie (4 semestry)
Nauczyciel języka angielskiego oraz nauczyciel języka drugiego (niemieckiego lub rosyjskiego)
W ramach specjalizacji realizowane są zagadnienia z zakresu wiedzy pedagogicznej oraz metodyki nauczania języka angielskiego, teorii uczenia się oraz psychopedagogiki.
Studenci odbywają praktykę pedagogiczną w wybranej przez siebie szkole, której celem jest poznanie realiów zawodu nauczyciela. Dzięki drugiej specjalizacji student otrzymuje możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji językowych w zakresie: nauczyciel języka drugiego, który może wykonywać obok specjalizacji głównej. Absolwenci mogą podjąć pracę w charakterze nauczyciela języka angielskiego w każdym typie szkół w Polsce.
Studia II stopnia – magisterskie (4 semestry)
Tłumaczeniowa z językiem arabskim, chińskim, hiszpańskim, niemieckim lub rosyjskim
W ramach specjalizacji realizowane są zagadnienia z zakresu teorii przekładu i procesu tłumaczenia, metod pracy nad tekstem oraz metod translatorskich. Absolwenci znajdują zatrudnienie między innymi jako tłumacze w zakresie tłumaczenia pisemnego (niebędącego tłumaczeniem przysięgłym) i tłumaczenia ustnego – w administracji publicznej lub biznesie.
Studia II stopnia – magisterskie (4 semestry)
Języki specjalistyczne – język lotnictwa
W ramach specjalizacji realizowane są zagadnienia z zakresu języków specjalistycznych, w szczególności języka lotnictwa. Specjalność obejmuje praktyczną naukę języka angielskiego, zagadnieniaz dziedziny turystyki, frazeologię języków specjalistycznych, komunikację językową. Absolwenci znajdują zatrudnienie między innymi w administracji lotniczej, naziemnej obsłudze portów lotniczych lub biurach podróży. Zaawansowana znajomość języka lotnictwa stwarza możliwość podjęcia pracy w organizacjach lotniczych na rynkach krajowych i zagranicznych.
Studia II stopnia – magisterskie (4 semestry)
Przewody doktorskie – po obronie pracy doktorskiej absolwent otrzymuje stopień naukowy – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa.