Studia I Stopnia - Filologia Angielska

Więcej informacji

Studia I Stopnia - Filologia Angielska

  • Cele Absolwent kierunku filologia i specjalności filologia angielska w Wschód-Zachód Szkole Wyższej jest specjalistą w zakresie praktycznej znajomości języka angielskiego, translatoryki polsko-angielskiej i angielsko-polskiej. Legitymuje się ponadto gruntownym wykształceniem ogólnohumanistycznym oraz wysokim poziomem wiedzy o kulturze, literaturze i języku angielskim. Posiada także szeroką wiedzę ogólną na temat współczesnej Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i innych krajów angielskiego obszaru językowego.
  • Profil słuchacza / wymogi Podstawowe zasady naboru na studia I stopnia oraz studia podyplomowe: + przyjmujemy kandydatów według kolejności zgłoszeń + w naszej Uczelni nie przeprowadzamy egzaminów wstępnych + warunkiem wpisania na listę studentów jest złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów + w przypadku trudności ze zgromadzeniem niezbędnych dokumentów możliwa jest kilkudniowa zwłoka - należy trudności te zgłosić w Rektoracie Wymagane dokumenty Świadectwo maturalne - oryginał, odpis lub kopia potwierdzona notarialnie; Fotokopia dowodu osobistego (oryginał do wglądu); Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki Ksero książeczki wojskowej (oryginał do wglądu); 4 kolorowe fotografie o wielkości: 35 x 45 mm (podpisane na odwrocie); Wypełniony formularz zgłoszeniowy
  • Tutuł uzyskany Licencjat
  • Szczegółowe informacje Studia językowe mają nowatorską formę. Studia na kierunku filologia trwają trzy lata i obejmują sześć semestrów nauki. Zajęcia prowadzone są w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym (zajęcia odbywają się w soboty i niedziele). Pod względem merytorycznym zakres treści programowych realizowanych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych jest taki sam.

    Koncepcja kształcenia na kierunku filologia zakłada równoległe przekazywanie studentom wiedzy kierunkowej i specjalnościowej oraz umiejętne i harmonijne łączenie wiedzy teoretycznej z nabywaniem umiejętności praktycznych. W rezultacie absolwenci uzyskują wszechstronne kwalifikacje obejmujące przygotowanie kierunkowe oraz przygotowanie specjalnościowe.
    Filologia w naszej Uczelni to nowoczesne studia będące odpowiedzią na oczekiwania rynku pracy, który od absolwentów kierunków językowych wymaga nie tylko umiejętności lingwistycznych podpartych wiedzą literaturoznawczą, lecz także szerokich wiadomości o kulturze danego obszaru językowego wraz z jego specyfiką społeczną, polityczną i gospodarczą. Nauka na wydziale filologicznym Uczelni z jednej strony gwarantuje studentom biegłe opanowanie języka oraz zdobycie i ugruntowanie umiejętności translatorskich, z drugiej  - zapewnia zgłębienie wszystkich najważniejszych zagadnień kulturoznawczych. Także inne, niestandardowe specjalizacje w znacznym stopniu rozszerzają kompetencje absolwentów i ich możliwości na rynku pracy.

    Szczególnie warto tu zwrócić uwagę na specjalizację dwujęzykową, gdzie w trakcie nauki studenci uczą się i doskonalą równolegle w zakresie  dwóch języków obcych. Obiecująca jest  też specjalizacja nauczycielska z pedagogiką wczesnoszkolną w ramach filologii angielskiej – zgodne z planami MEN dotyczącymi wprowadzania obowiązkowej nauki języków obcych od I klasy szkoły podstawowej.

    Sylwetka absolwenta

    Absolwent kierunku filologia otrzymuje dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych i tytuł zawodowy licencjata. Posiada kwalifikacje zawodowe w zakresie wybranego kierunku i specjalności oraz umiejętności praktyczne nadające zdobytej wiedzy teoretycznej walor bezpośredniej użyteczności.
    W zależności od wybranej specjalizacji absolwent zdobywa dodatkowe umiejętności zawodowe. Dzięki nim jest przygotowany do kompetentnego przekazywania informacji o kulturze i historii państw wybranego obszaru językowego oraz o życiu społecznym, gospodarczym i politycznym społeczeństw poszczególnych krajów.
    Szeroka wiedza z tego zakresu wraz z umiejętnościami warsztatowymi umożliwi  efektywną działalność w zakresie animacji kultury, dziennikarstwa i publicystyki. Przygotuje także licencjata do prac analitycznych, między innymi w przedsiębiorstwach,  strukturach samorządu terytorialnego i organizacjach pozarządowych.
    W rezultacie absolwent kierunku filologia jest dobrze przygotowany do pełnienia różnych funkcji w życiu społecznym i kulturalnym, w warunkach postępującej internacjonalizacji globalnej i regionalnej.
    Absolwent ma ponadto do wyboru dwie alternatywne lub równoległe ścieżki osobistego oraz zawodowego rozwoju:
     
    a. zatrudnienie po ukończeniu studiów m.in. w:
    - placówkach, organizacjach i instytucjach międzynarodowych,
    - przedsiębiorstwach współpracujących z zagranicą,
    - firmach zagranicznych,
    - organach administracji centralnej (Głównym Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Patentowym RP,        Agencji do Spraw Inwestycji Zagranicznych, Polskim Komitecie Normalizacji i innych),
    - terenowych organach administracji ogólnej (m.in. w urzędach wojewódzkich),
    - organach administracji samorządowej (urzędach miejskich, gminnych, starostwach powiatowych),
    - mediach i wydawnictwach, na stanowiskach wymagających wyższych studiów zawodowych oraz    znajomości problematyki danego regionu,
    - szkolnictwie,
     
    b. kontynuowanie nauki – w postaci magisterskich studiów uzupełniających (II stopnia), studiów podyplomowych lub innych form doskonalenia zawodowego, zgodnie z osobistymi preferencjami oraz wymogami awansu i rozwoju zawodowego na zajmowanym stanowisku.

    WYKAZ PRZEDMIOTÓW


    Przedmioty podstawowe i kierunkowe:
    · Historia angielskiego obszaru językowego
    · Kultura angielskiego obszaru językowego
    · Wstęp do literaturoznawstwa
    · Historia literatury krajów obszaru anglojęzycznego
    · Wstęp do językoznawstwa
    · Gramatyka opisowa
    · Historia języka angielskiego
    · Gramatyka kontrastywna
    · Warsztaty filologiczne

    Praktyczna nauka języka:
    · Gramatyka praktyczna
    · Fonetyka
    · Konwersacje
    · Rozumienie ze słyszenia
    · Język pisany
    · Praca z tekstem
    · Stylistyka
    · Słownictwo
    · Translatoryka

    Przedmioty kształcenia ogólnego:
    · Wykład monograficzny
    · Wykład do wyboru
    · Informatyka
    · Lektorat języka obcego
    · Wychowanie fizyczne (studia stacjonarne)

    Przedmioty specjalizacyjne:

    zgodnie z programem wybranej specjalizacji
Więcej informacji

Inne informacje związane z filologia angielska

  • Studia I Stopnia - Kultura i literatura obszarów języka angielskiego

  • Centrum: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia - Język angielski w biznesie

  • Centrum: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia - Politologia

  • Centrum: Polski Uniwersytet Wirtualny
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe - Wiedza o kulturze z edukacją plastyczną i muzyczną

  • Centrum: WSzK-Wyższa Szkoła Kupiecka w Łodzi
  • Więcej informacji
  • Historia Myśli Politycznej - Kurs

  • Centrum: Polski Uniwersytet Wirtualny
  • Więcej informacji
  • Metodologia Badań Politologicznych - Kurs

  • Centrum: Polski Uniwersytet Wirtualny
  • Więcej informacji
  • Język polski z wiedzą o społeczeństwie

  • Centrum: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach
  • Więcej informacji