Filologia Angielska
Program Studiów
- Proponowany plan studiów i programy nauczania przedmiotów na studiach pierwszego stopnia są zgodne z wymogami standardów kształcenia na tym kierunku, a proponowane specjalności kształcenia i profile dyplomowania dają podstawy do przekonania, że absolwenci planowanych studiów znajdą zatrudnienie w różnych przedsiębiorstwach i instytucjach, szczególnie w województwie kujawsko-pomorskim, jak również będą mogli kontynuować studia na drugim stopniu na kierunku „filologia”.
- Plany studiów tak skonstruowane w oparciu o standardy kształcenia dla kierunku filologia, aby absolwent posiadał wiedze praktyczną, ale także mógł kontynuować naukę na studiach II stopnia. Przykłady nazw przedmiotów: praktyczna nauka języka obcego (gramatyka praktyczna, konwersacje, pisanie, czytanie, rozumienie ze słuchu, wymowa, tłumaczenie), gramatyka opisowa, semantyka, pragmatyka i analiza dyskursu, historia literatury, wiedza o krajach i kulturze obszaru językowego, historia kraju, akwizycja języka z elementami metodyki, teoria tłumaczenia
Sylwetka absolwenta
- Absolwent będzie posiadał wiedzę z zakresu literatury, kultury historii kraju i języka, zagadnień z socjolingwistyki i pragmatyki danego języka, a praktyczną znajomość języka angielskiego na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, w tym umiejętności tłumaczenia wypowiedzi ustnych i pisemnych, oraz treści związanych z tematyką ekonomiczną-prawną i innych tekstów użytkowych związanych z działalnością gospodarczą i handlową.
- CELEM jest wyposażyć studenta w praktyczne umiejętności językowe i narzędzia językowe, wykorzystując nowoczesne technologie edukacyjne, które ułatwia, umożliwią mu start lub awans zawodowy na wymagającym rynku pracy, oraz będą go wspomagać w dalszej nauce i samokształceniu,
- Możliwość uzupełnienia wiedzy poprzez uczestniczenie w zajęciach na specjalności język angielski w gospodarce (wykłady i ćwiczenia prowadzone w j. ang z ekonomii, marketingu, komunikacji interkulturowej, negocjacji w biznesie, rynki pracy w UE, zarządzanie zasobami ludzkimi, prawo międzynarodowe)
Profile dyplomowania: tłumaczenie, medioznawstwo, kulturoznawstwo,
- Grupy ćwiczeniowe do 15 osób
- Możliwość certyfikowania umiejętności językowych WSG jest Ośrodkiem egzaminacyjnym TELC i Wewnętrznym Centrum Egzaminacyjnym dla egzaminów BEC i PET oraz na mocy podpisanej umowy w Państwowym Instytucie im. A. Puszkina w Moskwie
Perspektywy zatrudnienia:
- Zarówno w Bydgoszczy, jak i na terenie województwa istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu filologii angielskiej, dobrze znających język angielski do obsługi translatorskiej firm o zasięgu międzynarodowym takich, jak: Sharp, Lucent Technology, Canon, Neupack, Man, NATO, itd., które posiadają swoje oddziały w mieście lub w sąsiedztwie oraz dużych firm krajowych z siedzibą w Bydgoszczy współpracujących z partnerami zagranicznymi: Pesa S.A., Zachem Organika S.A., Kabel S.A., itd.
- Pozostałe pespektywy zatrudnienia to środki masowego przekazu, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy transportowe, turystyczne, organizacje rządowe i pozarządowe, fundacje, gdzie wymagana jest dobra znajomość języków obcych, biura tłumaczeń.
Kadra
- Zatrudniona obecnie kadra nauczycieli akademickich posiadających stopnie naukowe z zakresu filologii angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz francuskiej prowadzi badania naukowe i bierze udział w projektach badawczych,
- Zajęcia prowadzone także przez rodzimych użytkowników języka angielskiego i rosyjskiego
- Wydział Społeczno-Ekonomiczny posiada doświadczenie w prowadzeniu studiów na kierunku humanistycznym „kulturoznawstwo”. Kadra związana z tym kierunkiem, wśród której zatrudnieni są obcokrajowcy specjalizujący się w problematyce europejskiej, w tym w historii, antropologii filozoficznej i kulturze, wzmocni zespół nauczycieli akademickich przewidzianych do minimum kadrowego na planowanym kierunku studiów „filologia”. Z kolei na specjalności „język angielski w gospodarce” na kierunku „ekonomia” prowadzonej całkowicie w języku angielskim zatrudniono rodzimych użytkowników języka angielskiego, specjalizujących się w naukach ekonomicznych, którzy mogą być wykorzystani w części zajęć dydaktycznych z zakresu praktycznej nauki języka angielskiego. Warto dodać, że Uczelnia zatrudnia także rodzimych użytkowników języków: niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego na kierunkach studiów prowadzonych przez inne wydziały Uczelni.
- Zatrudnieni obcokrajowcy na WSG to także kadra zajmująca się problematyką europejską, pomogą w kształtowaniu otwartości na wielość kultur i ich wartości
- doświadczenie kadry dydaktycznej w zakresie kształcenia b-learningowego
- Kadra licencjonowani egzaminatorzy międzynarodowych egzaminów certyfikacyjnych
Współpraca z zagranicą
- Uczelnia rozwija współpracę z 15 uczelniami zagranicznymi, w tym m.in., w ramach programu Erasmus. Warto tutaj wymienić następujące uczelnie: Uniwersytet w Stirling i College w Perth (Szkocja), Uniwersytet w Woolverhampton (Anglia), a także Uniwersytet we Frankfurcie n/Menem, Wyższą Szkołę Techniki i Gospodarki w Heilbronn (Niemcy), Uniwersytet Le Mirail w Tuluzie (Francja), Państwowy Instytut im. A. Puszkina w Moskwie (Rosja). Współpraca prowadzona w oparciu o podpisane umowy obejmuje następujące obszary: badania i publikacje naukowe, kształcenie studentów i słuchaczy studiów podyplomowych, w tym wymianę studentów i nauczycieli akademickich, oraz organizowanie wspólnych konferencji i seminariów naukowych.
Baza materialna i dydaktyczna
- Bardzo dobra baza materialna i dydaktyczna, w tym laboratorium językowe, sale wykładowe wyposażone w nowoczesne urządzenia multimedialne
- Na szczególne uznanie zasługuje centralne położenie Uczelni w strukturze miasta Bydgoszczy, nowy i funkcjonalny gmach Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, laboratorium językowe, wyposażenie sal wykładowych w nowoczesne urządzenia multimedialne oraz unikatowa w skali kraju Akademicka Przestrzeń Kulturalna - kompleks budynków przeznaczonych wyłącznie na cele kultury akademickiej (muzeum fotografii, galeria sztuki nowoczesnej, sala widowiskowa, itd.).
- Własna platforma e-learningowa MOODLE
Biblioteka WSG jest wyposażona w odpowiednią literaturę i pomoce naukowe, a księgozbiór ten jest wciąż uzupełniany o nowe pozycje. Biblioteka WSG jest wyposażona w literaturę z zakresu językoznawstwa angielskiego, germańskiego, rosyjskiego, z zakresu literatury angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej, kultury krajów języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego, oraz literaturę i pomoce potrzebne do praktycznej nauki tych trzech języków. W bibliotece znajdują się prawie wszystkie pozycje z literatury podstawowej i uzupełniającej podane w programach nauczania przedmiotów wymienionych w planie studiów na planowanych studiach pierwszego stopnia na kierunku „filologia” (Załącznik nr 5), księgozbiór ten jest wciąż wzbogacany o nowe pozycje. Warto także dodać, że Uczelnia udostępnia studentom i pracownikom Uczelni bazę czasopism EBSCO, a podpisana umowa z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy gwarantuje także dostęp studentom WSG do zbiorów bibliotecznych UKW, na tych samych zasadach, co studentom UKW.