Misja
Nauka na specjalności EUROPEISTYKA I POLITYKA KULTURALNA UNII EUROPEJSKIEJ trwa trzy semestry w trakcie których studenci wyposażeni zostają w wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat kształtu politycznego, społecznego i gospodarczego współczesnej Europy na tle jej historii. Absolwent kulturoznawstwa tej specjalności zdobędzie wiedzę na temat Europy i jej instytucji, aby móc podejmować zadania związane z projektami i inicjatywami kulturalnymi w kraju i zagranicą. Wiedza z zakresu polityki kulturalnej Unii Europejskiej daje wgląd nie tylko w ogólne założenia misji kulturalnej zintegrowanej Europy, ale także w szczegółowe i praktyczne rozwiązania stosowane w Polsce i innych krajach Starego Kontynentu. Absolwent poznając europejską politykę i rozwiązania w zakresie kultury będzie miał możliwość dostosowania ich do potrzeb własnej działalności i w przyszłym miejscu pracy.
Kompetencje
Studenci zdobywają szeroką wiedzę o współczesnej Europie i jej instytucjach. Wiedza ta pozwoli absolwentom na głębsze zrozumienie mechanizmów działających w Unii Europejskiej oraz zasad i praktycznych rozwiązań stosowanych w polityce kulturalnej UE. Absolwent specjalności EUROPEISTYKA I POLITYKA KULTURALNA UNII EUROPEJSKIEJ będzie potrafił podejmować samodzielne decyzje w zakresie inicjatyw i projektów kulturalnych związanych w szczególności z współpracą zagraniczną. Studenci zostaną wyposażeni również w umiejętności z zakresu formalno-prawnych podstaw działalności kulturalnej w krajach UE. Ułatwi im to realizację zawodowych planach w różnego typu instytucjach kulturalnych (państwowych, samorządowych, prywatnych).
Przygotowanie praktyczne
W toku studiów treści programowe obejmują zagadnienia, które są praktycznie przydatne dla absolwenta wyspecjalizowanego w dziedzinie polityki kulturalnej Unii Europejskiej. Student będzie mógł podejmować zadania związane z pozyskiwaniem środków na działalność kulturalną, tworzeniem projektów wymagających dofinansowania z UE. Ponadto będzie mógł podjąć pracę we wszelkich instytucjach, w których wiedza o polityce kulturalnej jest niezbędna.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwent będzie mógł znaleźć zatrudnienie we wszelkich państwowych i samorządowych instytucjach wyspecjalizowanych w realizacji unijnych programów kulturalnych, organizacjach pozarządowych oraz w placówkach kulturalnych, których funkcjonowanie i rozwój wpisany jest w politykę kulturalną Polski i Unii Europejskiej.
Przedmioty podstawowe: