Studia I Stopnia- Administracja publiczna i samorządowa
Szczegółowe informacjeCharakterystyka
Studia mają na celu dostarczenie wiedzy z zakresu funkcjonowania administracji rządowej i samorządowej w Polsce i w Unii Europejskiej. Główna uwaga skoncentrowana zostanie na prezentowaniu aspektów finansowych i zarządzaniu jednostkami publicznymi. Zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne pozwolą absolwentom na aktywne włączenie się w wykorzystanie środków unijnych skierowanych do jednostek samorządowych i obsługiwanych przez administrację państwową.
Perspektywy zawodowe
Studia przygotowują obecne i przyszłe kadry szczebla administracji publicznej i samorządowej: gmin, powiatów oraz pozostałych podmiotów publicznych do zajmowania samodzielnych stanowisk w służbie cywilnej. Oferta edukacyjna skierowana jest do osób zamierzających specjalizować się w zagadnieniach finansowych i budżetowych. Absolwenci mają także możliwość otrzymania pracy w podmiotach specjalizujących się w redystrybucji funduszy unijnych skierowanych do administracji samorządowej np. agencjach rządowych, jednostkach budżetowych i instytucjach wdrażających.
Program nauczania
Przedmioty specjalnościowe
- finanse publiczne
- system podatkowy
- samorząd i wspólnoty lokalne w krajach Unii Europejskiej
- polityka rozwoju lokalnego i regionalnego
- polityka budżetowa
- prawo administracyjne
- pomoc publiczna
- finansowa obsługa jednostek publicznych
- rachunkowość budżetowa
- prawo i instytucje Unii Europejskiej
- rynek skarbowych i komunalnych papierów wartościowych
- audyt wewnętrzny
- zamówienia publiczne
Informacje dodatkowe
Studia z zakresu Administracji publicznej i samorządowej prowadzone są w ramach kierunku studiów "finanse i rachunkowość". Studia prowadzone są w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym.
Wybór kierunku kształcenia dokonuje się po zaliczeniu 3-ego semestru poprzez złożenie w wyznaczonym czasie właściwej deklaracji. Warunkiem koniecznym do uruchomienia zajęć na wybranej specjalności jest zgłoszenie się na nią co najmniej 50 studentów.
Absolwenci studiów licencjackich mogą kontynuować naukę w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie na 2-letnich studiach magisterskich uzupełniających, na kierunku "finanse i rachunkowość" lub "zarządzanie" w dowolnej specjalności, wybranej według obowiązujących zasad.