Studia I Stopnia- Administracja i Bezpieczeństwo Publiczne
CeleCelem studiów na specjalności Administracja i Bezpieczeństwo Publiczne jest wyposażenie słuchaczy w kompetencje osobowościowe, wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego wykonywania zadań na stanowiskach w administracji państwowej i samorządowej związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem oraz zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych. Słuchacze otrzymują rzetelną, usystematyzowaną i kompleksowo obejmującą problematykę zarządzania bezpieczeństwem wiedzę, oraz praktyczne umiejętności z zakresu problematyki związanej z procesem podejmowania decyzji w ramach reagowania kryzysowego.
Profil słuchacza / wymogiBezwydziałowa struktura Uczelni, system punktów ECTS oraz interdyscyplinarny program studiów. pozwalają uczestniczyć w zajęciach specjalistycznych studentom z różnych kierunków studiów – tak więc na specjalność Administracja i Bezpieczeństwo Publiczne mogą się zapisać studenci z dowolnego, prowadzonego przez Uczelnię kierunku studiów: - bezpieczeństwo narodowe, - socjologia - zarządzanie Ponadto, studia te są otwarte dla studentów wyżej wymienionych kierunków - z innych uczelni - pod warunkiem posiadania zaliczenia z przedmiotów z minimum programowego tych kierunków lub uzupełnienia różnic programowych w czasie studió
Szczegółowe informacjeSEMESTR I-IV
Program pierwszych czterech semestrach obejmuje głównie zagadnienia określone w standardzie nauczania na wybranym przez studenta kierunku studiów. Dokładny opis programu studiów znajduje się na stronach danego kierunku:
Ramowy program studiów dla specjalności Administracja i Bezpieczeństwo Publiczne to ok. 410 godzin obejmujących następujące zagadnienia:
- rola i odpowiedzialność organów administracji za bezpieczeństwo publiczne,
- współpraca organów państwa w zakresie zarządzania bezpieczeństwem publicznym,
- prawne aspekty bezpieczeństwa publicznego,
- psychospołeczne aspekty bezpieczeństwa publicznego,
- zarządzanie bezpieczeństwem publicznym,
- polityka wewnętrzna a bezpieczeństwo publiczne,
- bezpieczeństwo imprez masowych,
- rodzaje zagrożeń i sposób ich rozpoznawania,
- profilaktyka bezpieczeństwa,
- plany poprawy bezpieczeństwa publicznego,
- administracja publiczna w stanach zagrożeń nadzwyczajnych,
- system ochrony ludności i ratownictwa,
- procedury działań w sytuacjach nadzwyczajnych,
- socjologia przestępczości zorganizowanej i terroryzmu,
- ochrona obiektów i osób ważnych dla bezpieczeństwa państwa,
- warsztaty: zarządzanie bezpieczeństwem publicznym.
Zgodnie z obowiązującym prawem, program studiów realizowany jest w postaci wykładów i ćwiczeń. Zajęcia mogą być prowadzone zarówno metodami tradycyjnymi jak i w formie nauczania na odległość - z wykorzystaniem internetu (tzw.: Distance Learning, e-Learning).