Cele„Ateneum – Szkoła Wyższa” w Gdańsku jest jedną z pierwszych uczelni niepaństwowych, które otrzymały zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kształcenie magisterskie w zakresie europeistyki. Na północy kraju nieliczne są możliwości zdobycia tytułu licencjata na tym kierunku studiów, natomiast magisterium wyłącznie w „Ateneum”, co bez wątpienia interesująco wyróżnia nasz region. Należy podkreślić,, że „europeistyka” jest nowym, bardzo interesującym kierunkiem studiów, łączącym wiedzę prawniczą, politologiczną, ekonomiczną, kulturoznawczą, historyczną i dyplomatyczną, a dotyczącą Europy i jej form organizacyjnych, w tym Unii Europejskiej. Trudno sobie wyobrazić bardziej aktualne studia umożliwiające poruszanie się w świecie ponadnarodowym, uczące o ładzie prawno-instytucjonalnym, zagadnieniach przemian cywilizacyjnych, globalizacji a zarazem warunkach zachowania tożsamości narodowej. Otwarte granice zmuszają obywateli państw europejskich do zdobycia koniecznej wiedzy o instytucjach unijnych i możliwościach korzystania nie tylko z unijnych środków finansowych, ale także z nowych możliwości prawnych rozszerzających warunki życia i pracy w zjednoczonej Europie. Są to również studia uzupełniające wiedzę z zakresu historii cywilizacji i kultury europejskiej, jej dziedzictwa wielonarodowego i relacji transatlantyckich.
Profil słuchacza / wymogiStudia drugiego stopnia są utworzone dla absolwentów studiów licencjackich. Dyplom licencjata jest jedynym warunkiem podjęcia studiów stopnia drugiego. Decyzją Senatu Uczelni w „Ateneum – Szkole Wyższej” absolwenci z innych kierunków, aniżeli europeistyka, będą zobowiązani (nieodpłatnie) w ciągu dwóch lat, zdać dodatkowo trzy egzaminy: „historia społeczna Europy”, „procesy integracyjne w Europie”, „instytucje wspólnoty europejskiej i zasady funkcjonowania UE”.
Tutuł uzyskanyMagister
Szczegółowe informacjeStudia II Stopnia: Europeistyka
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów powinien posiadać rozszerzoną – w stosunku do studiów pierwszego stopnia – wiedzę dotyczącą problematyki cywilizacyjnej współczesnego świata i Europy, a także mechanizmów funkcjonowania Unii Europejskiej i całego kontynentu. Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne rozwiązywanie problemów zawodowych – również w niestandardowych sytuacjach – a także umieć wystawiać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem praw człowieka oraz zasad etycznych, prawnych i ekonomicznych. Powinien umieć porozumiewać się w sprawach zawodowych zarówno ze specjalistami, jak i niespecjalistami, a także organizować pracę grupową i kierować pracą zespołów. Absolwent winien być przygotowany do samodzielnego wykonywania pracy w administracji rządowej i samorządowej, instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych, organach Wspólnot Europejskich, przedsiębiorstwach współpracujących z krajami Unii Europejskiej, placówkach kulturalnych, oświatowych, wydawnictwach i środkach masowego przekazu oraz szkolnictwie (po niezbędnym wykształceniu o blok przedmiotów kształcenia nauczycielskiego, zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli). Powinien posiadać wiedzę z zakresu podstawowych spraw bezpieczeństwa europejskiego, w tym obronnego, informacyjnego, technologicznego i ekologicznego. Powinien on umieć występować o fundusze unijne i administrować programami unijnymi. Absolwent powinien mieć wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz być przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).
Przebieg studiów
Nauka na studiach magisterskich (II stopnia) znajdujących się w ofercie Uczelni trwa 2 lata (4 semestry). Student, stosownie do własnych preferencji i możliwości może wybrać jeden z dwóch trybów studiów: stacjonarny lub niestacjonarny zaoczny. Na studiach stacjonarnych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, na studiach niestacjonarnych zaocznych - program realizowanych jest w trakcie sobotnio-niedzielnych sesji zjazdowych odbywających się co 2 tygodnie. Zajęcia odbywają się w siedzibie Uczelni.
Studia kończą się egzaminem połączonym z obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra. Absolwent uzyskuje możliwość podjęcia nauki na studiach III stopnia (doktoranckich)
Ateneum - Szkoła Wyższa wykazując troskę o jakość kształcenia w naszej Uczelni dba, by absolwent opuszczający mury Ateneum był wszechstronnie wykształcony i wyposażony w praktyczne umiejętności przydatne na rynku pracy. Służyć temu mają oprócz prowadzonych przy użyciu nowoczesnych pomocy dydaktycznych wykładów, prowadzone m.in. w formie case-study zajęcia ćwiczeniowe. Niebagatelną rolę w procesie kształcenia studentów odgrywają obligatoryjne praktyki, w znalezieniu których Uczelnia stara się pomóc studentom.
Wykaz przedmiotów
kierunek: Europeistyka - studia II stopnia
PRZEDMIOTY PODSTAWOWE
1 Cywilizacje europejskie
2 U żródeł kultury europejskiej
3 Antropologia kulturowa nowej Europy
PRZEDMIOTY KIERUNKOWE
1 Tożsamości kulturowe w Europie
2 Demokracja w Europie
3 Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa UE
4 Modele i style administarcji w Europie
5 Sprawy wewnętrze i wymiar sprawiedliwości UE
6 Finanse publiczne w UE
7 Polityka zagraniczna Polski
8 Parlamentaryzm polski na tle struktur legislacyjnych UE
9 Procesy decyzyjne w UE
10 Transformacja geopolityczna świata i miejsce w nich Europy
11 Migracje zarobkowe Polaków w UE
12 Systemy informacyjne UE
13 Podstawy etyki globalizacji
14 Ogólnoeuropejska demokratyzacja oświaty
15 Stosunki UE ze Stanami Zjednoczonymi i Federacją Rosyjską
16 Seminarium magisterskie
17 Wykłady do wyboru