CeleZamysłem autora kursu "Wprowadzenie do filozofii" jest przekazanie wiedzy w sposób jasny i zrozumiały. Podstawowe zagadnienia filozofii są ściśle związane z pytaniami zadawanymi przez niemalże każdego człowieka.
Omawiane, w ramach kursu zagadnienia wyjaśniane są za pomocą konkretnych, z życia wziętych przykładów. Przedstawienie podstawowych dla naszej kultury terminów, jak empiryzm, racjonalizm, sofistyka czy demokracja wiąże się z realnymi problemami, które mogą intrygować współczesnego człowieka. Filozoficzne myślenie o świecie wyróżnia się konstruktywnym krytycyzmem, badaniem wszelkich "za" i "przeciw", a przede wszystkim stosowaniem logicznej argumentacji. Uczestnicy kursu oprócz zdobycia wiedzy z zakresu historii filozofii, doskonalą się w sztuce dyskutowania i obrony własnego stanowiska.
Profil słuchacza / wymogiWszyscy zainteresowani.
Szczegółowe informacjePotocznie filozofia jest postrzegana jako odległe od życia, abstrakcyjne i zarazem niezrozumiałe rozważania dotyczące problemów wykraczających poza obszar zwyczajnych zainteresowań większości ludzi. Warto jednak zauważyć, iż wszyscy mamy jakieś poglądy filozoficzne, niezależnie od tego, czy sobie to uświadamiamy czy nie, a termin filozofia pojawia się wielokrotnie w rozmowach dotyczących najzwyklejszych spraw dnia codziennego.
Właściwie "filozofować" możemy na każdy temat. Istnieje jednak tradycyjny podział obszarów refleksji filozoficznej. Jednym z najważniejszych jest metafizyka (ontologia), czyli ogólna teoria bytu. Na gruncie metafizyki rozważane są problemy dotyczące rzeczywistości, które wykraczają poza granice zagadnień możliwych do badania metodami naukowymi.
Filozofia nie musi być jednak postrzegana jedynie jako dyscyplina akademicka. Może ona być także traktowana jako sposób myślenia i komunikowania się w obrębie otaczającego nas świata.