Więcej informacji
Prawo
-
Cele
Głównym celem kształcenia jest wszechstronne wykształcenie studentów w zakresie znajomości prawa polskiego, europejskiego i międzynarodowego. Absolwenci będą przygotowani do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych (sądowej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, komorniczej) oraz do pełnienia funkcji w instytucjach i organizacjach publicznych i niepublicznych, w tym w organach wymiaru sprawiedliwości, policji, urzędach organów administracji rządowej i samorządowej, wymagających posiadania wiedzy prawniczej a także do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich). Absolwent studiów prawniczych powinien również nabyć umiejętność trafnego i szybkiego podejmowania decyzji oraz rzetelnego i uczciwego podejście do pracy zawodowej.
-
Szczegółowe informacje
Kwalifikacje absolwenta
Podstawę kwalifikacji absolwenta stanowić będzie umiejętność posługiwania się wiedzą z zakresu przedmiotów, wchodzących do grupy treści:
· podstawowych: prawa i postępowania cywilnego, prawa i postępowania administracyjnego, prawa i postępowania karnego, prawa konstytucyjnego oraz prawoznawstwa i logiki prawniczej.
· kierunkowych: powszechnej historii państwa, historii ustroju i prawa Polski, prawa rzymskiego, teorii i filozofii prawa, doktryn polityczno-prawnych oraz prawa międzynarodowego publicznego, prawa europejskiego, prawa finansów publicznych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczego publicznego i prawa handlowego
Student kierunku „prawo” nabędzie także wiedzę z zakresu innych nauk społecznych: ekonomii, socjologii, podstaw psychologii, etyki prawniczej, międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz umiejętność wykorzystania ich w pracy zawodowej z zachowaniem zasad etycznych. Kształcenie w tym obszarze zapewnią m. in. specjaliści zatrudnieni w Katedrze Ekonomii i w Katedrze Nauk Politycznych WSBiF funkcjonujących w ramach kierunków „finanse i rachunkowość” oraz „politologia”. Przewiduje się, że konwersatoria z retoryki prawniczej oraz technik autoprezentacji, komunikacji i negocjacji przygotują studenta dowystępowania w roli negocjatora albo mediatora w sytuacjach, w których obowiązujące prawo wskazuje mediacje jako zalecany sposób rozstrzygania sporów prawnych.
Tak opracowany program studiów stwarza możliwość dalszego specjalizowania się w dowolnej dziedzinie prawa polskiego lub obcego.
Praktyki studenckie
Program studiów na kierunku „prawo” zakłada odbycie przez studenta praktyk, po trzecim (2 tygodnie) i po czwartym roku studiów (2 tygodnie). Celem praktyk jest poznanie specyfiki pracy w różnych zawodach prawniczych, nabycie umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej zdobytej w toku studiów w praktyce, zebranie materiału empirycznego do pracy dyplomowej, pod kierunkiem jej promotora. Praktyki będą miały miejsce w:
· Sądzie Rejonowym i Okręgowym w Bielsku – Białej,
· Prokuraturze Rejonowej i Okręgowej w Bielsku – Białej,
· kancelariach adwokackich, radcowskich, notarialnych i rewirach komorniczych
Więcej informacji
Inne informacje związane z prawo - ogólne
Centrum: GWSH -Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Więcej informacji
Centrum: WSZiNS-Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka w Tychach
Więcej informacji
Centrum: Wyższa Szkoła Zarządania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP)
Więcej informacji
Centrum: Wyższa Szkoła Zarządania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP)
Więcej informacji