Więcej informacji
Politologia
-
Cele
Celem studiów na kierunku Politologia jest zdobycie rzetelnej wiedzy merytorycznej z zakresu politologii, niezbędnej do ewentualnej przyszłej pracy naukowo-badawczej, jak i do wypełniania ról w sferze praktyki politycznej. Studenci nabędą wiedzę pozwalającą na rozumienie zjawisk i procesów politycznych zachodzących w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej, ponadto nabędą umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy w pracy zawodowej i życiu, dysponowania wiedzą związaną z badaniami politycznego i społecznego środowiska człowieka, znajomości partnerstwa i integracji europejskiej, umiejętności szukania zasad i form umiejętnego doradztwa, rozumienia istoty procesów społecznych i politycznych oraz ich wpływu na rzeczywistość polityczną. Studenci mogą wybrać jedną z 4 specjalności: politykę samorządowa, politykę socjalną, międzynarodowe stosunki polityczne lub komunikację medialną.
-
Szczegółowe informacje
Nauka na studiach I stopnia odbywa się w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych przez 6 semestrów. Łączna liczba godzin realizowanych w toku studiów wynosi nie mniej niż 2000 na studiach stacjonarnych i nie mniej 1200 na studiach niestacjonarnych.
Różnica pomiędzy studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi polega wyłącznie na zróżnicowanej liczbie godzin przeznaczonych na realizację treści specjalnościowych, ogólnych i humanistycznych.
W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia odbywają się w ciągu tygodnia, a studiów niestacjonarnych-w czasie sobotnio-niedzielnych zgodnie z potrzebami.
Obok zajęć teoretycznych student zobowiązany jest do odbycia 4 tygodni praktyk zawodowych, w instytucjach wyznaczonych przez Uczelnię i zgodnych z wybraną specjalnością, wśród nich m.in. urzędy miast, gmin, urzędy wojewódzkie, partie polityczne, domy pomocy społecznej, organizacje i instytucje prowadzące działalność międzynarodową, radio, telewizja.
Absolwent kierunku Politologia posiada umiejętności działania w środowisku regionalnym i na styku relacji międzynarodowych, posiada umiejętność prowadzenia ekspertyz politycznych i społecznych, jest przygotowany do pełnienia ról w sferze aktywności politycznej: komentatorów życia politycznego w mediach, analityków intelektualnie monitorujących życie polityczne na różnych jego płaszczyznach, ekspertów i doradców gremiów decyzyjnych.
Absolwent kierunku Politologia przygotowany jest do pracy m.in. w organizacjach i instytucjach międzynarodowych, instytucjach administracji państwowej i samorządzie terytorialnym, partiach i organizacjach szczebla krajowego i lokalnego, w różnych wydziałach i departamentach do spraw kontaktów i współpracy międzynarodowej, urzędów miast, gmin, urzędów wojewódzkich i marszałkowskich, przedsiębiorstwach prowadzących i rozwijających międzynarodową działalność gospodarczą, kulturalną i edukacyjną, fundacjach i stowarzyszeniach krajowych i międzynarodowych, instytucjach naukowych, oświatowych, kulturalnych, instytucjach pomocy społecznej, ośrodkach medialnych, wydawnictwach, w prasie, radiu i telewizji.
Więcej informacji
Inne informacje związane z politologia
Centrum: Wyższa Szkoła Zarządania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP)
Więcej informacji