Podyplomowe Studia Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji
CeleWspółczesny świat przestał być areną, na której występują jedynie suwerenne państwa i wielkie organizacje międzynarodowe, a stał się przede wszystkim przestrzenią współpracy i konfrontacji kultur. Dzisiejsza dyplomacja obejmuje międzynarodową aktywność organizacji gospodarczych, samorządowych i obywatelskich, angażuje placówki naukowe i instytucje kultury. Wszystkie one mogą samodzielnie nawiązywać i rozwijać kontakty, a także budować trwałe związki z partnerami zagranicznymi. Wszystkie one też potrzebują odpowiednio przygotowanego personelu, który podjąłby się tych zadań i tym samym przyczynił się do kształtowania pozytywnego wizerunku Polski w Zjednoczonej Europie i świecie. Taki cel stawiają sobie Podyplomowe Studia Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji Collegium Civitas.
PraktykiSłuchacze Podyplomowych Studiów Dyplomacji mają też możliwość odbycia praktyk w ambasadach RP. Dotychczas praktyki takie odbyły się między innymi: w Lizbonie, Paryżu, Londynie, Berlinie, Bratysławie, Rzymie, Sztokholmie, Hawanie i wielu innych ambasadach RP na świecie.
Szczegółowe informacjePodyplomowe Studia Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji
Collegium Civitas i Instytutu Studiów Politycznych PAN
(dwusemestralne) - nie tylko dla przyszłych dyplomatów!
W przechodzącym gwałtowną transformację, globalizującym się świecie, gdzie czas i przestrzeń zmieniły swoją rolę i charakter, relacje miedzy państwami, narodami i regionami nabierają szczególnego znaczenia. Dotyczy to też dyplomacji jako głównego instrumentu realizacji stosunków międzynarodowych.
Nasz program tworzony jest i realizowany przez najwybitniejszych uczonych teoretyków, jak również byłych oraz wciąż pozostających w aktywnej służbie dyplomatów najwyższego szczebla. Program ten stawia sobie za cel intelektualne, psychologiczne a także techniczne przygotowanie absolwentów do aktywnego i twórczego wejścia w działania na forum międzynarodowym, w ramach rządowych, obywatelskich (pozarządowych) i samorządowych organizacji i instytucji. Otwiera tym samym nową atrakcyjną perspektywę kariery zawodowej i życiowej przygody.
Słuchacze Podyplomowych Studiów Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji mają też możliwość odbycia praktyk w ambasadach RP. Dotychczas praktyki takie odbyły się między innymi: w Lizbonie, Paryżu, Londynie, Berlinie, Bratysławie, Rzymie, Sztokholmie, Hawanie, Canberrze, Kopenhadze, Barcelonie, Waszyngtonie, Pekinie, Tokio, San Jose, Edynburgu,Dublinie, Buenos Aires, Nowym Jorku, Dar es Salaamie, Ankarze, Brukseli, Bostonie, Meksyku,Hadze, Oslo, Teheranie, Atenach i wielu innych ambasadach RP na świecie.
Kierownikami Studiów są: prof. dr hab. Maciej Koźmiński, były ambasador RP w Republice Węgierskiej oraz dr Ryszard Żółtaniecki, były ambasador RP w Grecji i na Cyprze.
Wykładowcami Studiów są profesorowie Collegium Civitas oraz pracownicy MSZ-tu, a także wiele wybitnych osobistości świata kultury i polityki.
Program dwusemestralnych studiów podyplomowych*:
* Teoria i praktyka w dyplomacji (organizacja służby dyplomatycznej, komunikacja, negocjacje, protokół dyplomatyczny, dyplomacja publiczna)
* Cywilizacje świata (Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja Centralna i Południowo-Wschodnia, Afryka)
* Europa, jej cywilizacja i organizacje polityczne - polityczne i gospodarcze szanse dla Polski i Polaków
* Polityka zagraniczna III RP
* Współczesna dyplomacja w perspektywie historycznej
* Ekonomiczne i finansowe aspekty stosunków międzynarodowych
* Prawne i administracyjne aspekty stosunków międzynarodowych
* Globalizacja, światowe systemy polityczne i studia strategiczne
* Operacje specjalne i zarządzanie kryzysowe
* Autoprezentacja, retoryka, savoir vivre
* Warsztaty dyplomatyczne
* Praktyki krajowe i zagraniczne
Realizowany program jest konsultowany z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Kancelarią Prezydenta RP.
*program może ulec nieznacznym zmianom