Profil słuchacza / wymogiOferta studiów kierowana jest do pracowników praktyków rachunkowości, pracowników działów finansowo - księgowych przedsiębiorstw i instytucji. Studia powinny także zainteresować osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w ramach biur rachunkowych lub biur doradztwa podatkowego.
Szczegółowe informacjePodyplomowe Studia Rachunkowości
Oferta studiów kierowana jest do pracowników praktyków rachunkowości, pracowników działów finansowo - księgowych przedsiębiorstw i instytucji. Studia powinny także zainteresować osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w ramach biur rachunkowych lub biur doradztwa podatkowego.
Założenia organizacyjno - programowe:
a. Podyplomowe Studia Rachunkowości będą realizowane jako specjalistyczne studia zaoczne w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów. część materiału opracowywać będą słuchacze w ramach nauki własnej, wspomaganej konsultacjami prowadzonymi przez wyznaczonych pracowników naukowych uczelni, przy pomocy Internetu.
b. Zakres tematyczny studiów obejmuje najnowsze zmiany prawne jak również kierunki rozwoju rachunkowości z uwzględnieniem nowych Dyrektyw UE oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Dzięki zaproponowanej formule wykładowo - warsztatowej, zawierającej także elementy informatyczne, zostanie zmaksymalizowana efektywność zajęć. Kompleksowość podejścia zakłada przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, zaznajomienie ich z rachunkowością instytucji finansowej oraz rachunkowości menedżerskiej, nabycie wiedzy z zakresu zarządzania zasobami majątkowymi oraz ludzkimi w organizacji, zarządzania strategicznego, umiejętność oceny przedsięwzięć gospodarczych, umiejętność analizy i prognozowania sprawozdań finansowych, wiedzy z zakresu badania sprawozdań finansowych w celu ograniczenia ryzyka.
c. Studia podyplomowe obejmują 210 godzin realizowanych w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów i pracy samodzielnej dla jednej grupy.
d. Studia trwają dwa semestry. Zajęcia będą się odbywały w formie dwudniowych zjazdów konsultacyjno - dydaktycznych.
Program studiów przewiduje:
* realizację konsultacji internetowych dla wszystkich uczestników studiów.
* realizację indywidualnych potrzeb pracowników zgłaszanych podczas trwania projektu poprzez konsultacje, które są planowane w trakcie realizacji zajęć.
* prowadzenie zajęć w trybie weekendowym, dzięki czemu uczestnicy studiów nie będą zmuszeni do przerywania swoich obowiązków wobec pracodawców.
Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów, oraz w formie konsultacji osobistych i przez Internet. Wykłady będą prowadzone przez profesorów uczelni, specjalizujących się w wybranych zagadnieniach, zaś ćwiczenia/warsztaty - przez wybitnych specjalistów - praktyków. Ich zakres będzie modyfikowany na bieżąco, w zależności od możliwości i oczekiwań słuchaczy.
W ramach zajęć warsztatowych słuchacze będą mieli możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy, przekazanej im w trakcie wykładów. Zaliczenie zajęć będzie przeprowadzane po każdym semestrze w formie testu sprawdzającego wiedzę z przerobionego materiału. Wszelkie wątpliwości słuchacze będą mogli wyjaśniać w trakcie konsultacji z wykładowcami. W semestrze drugim będą się odbywały seminaria dyplomowe, na których studenci będą, wraz z promotorami, przygotowywać prace dyplomowe. Zwieńczeniem studiów jest obrona pracy dyplomowej przed Komisją, powołaną przez Dziekana Wydziału.
Ukończenie studiów jest równoważne z ukończeniem studiów ekonomicznych specjalność rachunkowość, co jest jednym z warunków uzyskania certyfikatu księgowego potwier- dzającego kwalifikacje niezbędne do usługowego prowadzenia ksiąg (Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych Dz. U. Nr 120 z dnia 29 lipca 2002 roku poz. 1022).
Ramowy program studiów:
Warsztaty
Nauka własna wspomagana przez internet
Podstawy ewidencji księgowej w kontekście systemu informacyjnego podmiotu gospodarczego.
Warunki informatycznego wspomagania systemu ewidencji księgowej.
Prawo cywilne i gospodarcze.
Rachunkowość finansowa i sprawozdawczość finansowa w kontekście polityki bilansowej.
Analiza sprawozdań finansowych i zarządzanie finansami.
Fuzje i przejęcia oraz rachunkowość grup kapitałowych.
Rachunkowość instytucji finansowych.
Rachunek kosztów, rachunkowość zarządcza i controlling.
Prawo i rachunkowość podatkowa.
Badanie sprawozdań finansowych.
Praca Dyplomowa
Założenia programowe przedmiotów:
1. Podstawy ewidencji księgowej w kontekście systemu informacyjnego podmiotu gospodarczego
Funkcje, zadania i części składowe rachunkowości jako elementu systemu informacyjnego podmiotu gospodarczego. Krajowe i międzynarodowe ramy prawa bilansowego. Struktura majątku i źródeł finansowania. Kategorie wynikowe i ich charakterystyka. Model klasyfikacji operacji gospodarczych. Algorytm konta i jego wykorzystanie w ewidencji operacji gospodarczych.
2. Warunki informatycznego wspomagania systemu ewidencji księgowej
Walory wykorzystania systemów informatycznych w rachunkowości. Warunki "dobrego systemu FK" w aspekcie ustawy o rachunkowości. Struktura modułowa i funkcjonalna informatycznego systemu rachunkowości
3. Prawo cywilne i gospodarcze
Elementy prawa pracy. Elementy prawa cywilnego. Elementy prawa o działalności gospodarczej.
4. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa w kontekście polityki bilansowej
Model koncepcji i zasad leżących u podstaw prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych. Dokumentacja operacji gospodarczych i niezbędny system kontroli dokumentów. Wielowariantowość rozbudowy ewidencyjnej kosztów i przychodów działalności operacyjnej podstawowej (zasadniczej) w aspekcie porównawczej lub wynikowej wersji sprawozdania - rachunku zysków i strat. Konstrukcja zakładowego planu kont, a polityka (zasady) rachunkowości podmiotu. Wartość godziwa i inne poziomy bieżącej i bilansowej wyceny. Szczegółowe zasady ewidencji, wyceny bieżącej i bilansowej poszczególnych składników aktywów i pasywów: wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych (także z/w leasingu), inwestycji długoterminowych i inwestycji krótkoterminowych, zapasów, należności, środków pieniężnych, rezerw (w tym z tytułu podatku dochodowego), zobowiązań, rozliczeń międzyokresowych, i innych. Szczegółowe ujęcie wynikowe wyżej wymienionych problemów: koszty i przychody operacyjne, pozostałe operacyjne, koszty i przychody finansowe, nadzwyczajne zyski i straty oraz obciążenia podatkowe. Inewntaryzacja. Szczegółowa charakterystyka pojemności informacyjnej bilansu i powiązanie jego pozycji z zakładowym planem kont. Szczegółowa charakterystyka pozycji rachunku zysków i strat i powiązanie jego pozycji i ich powiązanie z zakładowym planem kont. Szczegółowa charakterystyka rachunku przepływów pieniężnych (przygotowanego metodą bezpośrednią i pośrednią). Sporządzanie sprawozdań finansowych: zamknięcie ksiąg rachunkowych i obowiązki z tym związane, warunki publikacji, badania i zatwierdzania sprawozdań finansowych. Konstrukcja wstępu do sprawozdania finansowego i informacji dodatkowej. Zdarzenia istotne po dacie bilansu. Błędy popełnione w ubiegłych okresach sprawozdawczych, zmiany szacunków oraz zmiany polityki rachunkowości.
5. Analiza sprawozdań finansowych i zarządzanie finansami
Konstrukcja sprawozdań w wersji analitycznej. Uwzględnienie inflacji w analizie finansowej. Wstępna analiza sprawozdań finansowych oraz modele syntetycznej oceny kondycji przedsiębiorstwa. Wskaźniki finansowe w analizie różnych obszarów majątku, kapitałów i rentowności. Wskaźniki finansowe w analizie przepływów pieniężnych. Wykorzystanie techniki komputerowej w analizie sprawozdań finansowych. Konstruowanie raportów z analizy sprawozdań finansowych. Koncepcje zarządzania finansami.
6. Fuzje i przejęcia oraz rachunkowość grup kapitałowych
Prawo bilansowe w zakresie fuzji i przejęć. Dokumentacja i ujęcie w księgach rachunkowych majątku netto inkorporowanego przedsiębiorstwa. Określanie dodatniej lub ujemnej wartości firmy. Pojęcie grupy kapitałowej i określanie statusu podmiotów w grupie w prawie bilansowym. Dobór metody konsolidacji sprawozdań finansowych: metoda praw własności, metoda pełnej konsolidacji oraz metoda konsolidacji proporcjonalnej. Dokumentacja konsolidacyjna. Zarys analizy sprawozdań skonsolidowanych.
7. Rachunkowość instytucji finansowych
Specyfika rachunkowości bankowej. Rezerwy: ich charakterystyka, wycena, dokumentacja i ujęcie w księgach rachunkowych banku. Kategorie wynikowe w banku. Zarys analizy sprawozdań finansowych banku. Specyfika rachunkowości ubezpieczeniowej. Rezerwy: ich charakterystyka, wycena, dokumentacja i ujęcie w księgach rachunkowych ubezpieczyciela. Kategorie wynikowe w zakładzie ubezpieczeń. Zarys analizy sprawozdań finansowych ubezpieczyciela. Specyfika rachunkowości jednostek budżetowych.
8. Rachunek kosztów, rachunkowość zarządcza i controlling
Wycena bieżąca produktów, a klasyfikacja kosztów w ewidencji księgowej. Metodyka kalkulacji kosztów. Dokumentacja i etapy rozliczeniowe kosztów jednocześnie dla potrzeb rachunkowości finansowej i zarządczej. Klasyfikacje kosztów w kontekście potrzeb informacyjnych zarządzania. Rachunek kosztów działań i zarządzanie oparte na działaniach. Budżetowanie przychodów i kosztów. Controlling i możliwość informatycznego wspomagania.
9. Prawo i rachunkowość podatkowa
System podatkowy i wykonywanie zobowiązań podatkowych. Podatki bezpośrednie i pośrednie, opłaty skarbowe i cła. Dokumentowanie i ewidencja zobowiązań podatkowych i innych publiczno-prawnych. Postępowanie administracyjne i prawo karne skarbowe.
10. Badanie sprawozdań finansowych
Czynności związane z przygotowaniem sprawozdania finansowego do badania audytorskiego. Współpraca z audytorem i zakres jego praw. Zarys metodyki badania audytorskiego. Rodzaje opinii audytora i ich znaczenie. Ujęcie kosztów badania audytorskiego w księgach rachunkowych.