Podyplomowe Studia Rachunkowości i Audytu Wewnętrznego w Jednostkach Sektora Publicznego
Cele* zdobycie i pogłębienie wiedzy z zakresu organizacji i funkcjonowania sektora finansów publicznych,
* pogłębienie wiedzy w zakresie prawa finansów publicznych i administracji publicznej,
* przekazanie słuchaczom wiedzy na temat szczególnych zasad i metod prowadzenia rachunkowości w jednostkach sektora finansów,
* poznanie nowych regulacji dotyczących organizacji i zasad przeprowadzania wewnętrznej kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych,
* zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie tworzenia oraz analizy funkcjonowania i oceny komórek kontroli finansowej i audytu wewnętrznego.
Profil słuchacza / wymogi* GŁÓWNYCH KSIĘGOWYCH i kadry kierowniczej w jednostkach sektora finansów publicznych
* pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie nowoczesnego systemu audytu wewnętrznego i kontroli finansowej w jednostkach sektora publicznego.
Szczegółowe informacjeSą to studia szczególnie atrakcyjne dla dwóch grup odbiorców. Pierwszą z nich stanowią pracownicy administracji publicznej wykonujący zadania związane z kontrolą finansową oraz ich szefowie - kierownicy jednostek, osobiście odpowiedzialni za oszczędne i celowe wydawanie środków publicznych. Drugą grupę stanowią wszystkie osoby, które chciałyby pracować w interesującym zawodzie i co więcej , w zawodzie, w którym jest więcej miejsc pracy niz specjalistów. Kontrola finansowa i audyt wewnętrzny to zintegrowany system, którego głównym celem jest ochrona środków publicznych, ich celowe i oszczędne wydawanie oraz gwarantowanie kierownikowi jednostki sektora finbansów publicznych, ze działa zgodnie z prawem.Co więcej, podobne mechanizmy kontrolne wdrazane s± w coraz większej liczbie nowoczesnych przedsiębiorstw. Ustawa o finansach publicznych uczyniła kierownika jednostki sektora finansów publicznych odpowiedzialnym za całość gospodarki finansowej, w tym za wykonanie obowiązków w zakresie kontroli finansowej. Oczywiście kierownik nie ma fizycznej możliwości żeby realizować to zadanie w pojedynke, dlatego potrzebuje audytora. Idealna jest sytuacja, w której sam kierownik również posiada pogłębioną wiedzę w tym zakresie, niemniej, to zadanie dobrze przygotowanego audytora jest czuwać nad tym, zeby system wydatkowania srodków publicznych działał optymalnie, a kierownik miał pewność że system kontroli wewnętrznej jest skuteczny i efektywny. Proponowane studia dostarczy uczestnikom szerokiej teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu audytu wewnętrznego i kontroli finansowej. Studiujacy poznają podstawy mikroekonomii, zdobędą wiedzę na temat administracji publicznej i finansów publicznych, nauczą się szacować ryzyko i poznają zagadnienia z zakresu kontroli oraz zamówień publicznych. Szczególny nacisk zostanie połozony na rachunkowość i sprawozdawczość w jednostkach sektora finansów publicznych, a takze na audyt i metodykę jego przeprowadzania. Uzupełnieniem studiów będš m.in. zajęcia z efektywnej komunikacji, która dla kazdego audytora jest narzędziem niezbędnym.