Podyplomowe Studia Diagnostyki Ryzyk Ubezpieczeniowych

Więcej informacji

Podyplomowe Studia Diagnostyki Ryzyk Ubezpieczeniowych

  • Profil słuchacza / wymogi Oferta studiów kierowana jest do pracowników firm ubezpieczeniowych, do brokerów i agentów ubezpieczeniowych, oraz do osób przygotowujących się do takiej pracy. Studia podyplomowe umożliwiają zdobycie wiedzy lub pogłębienie swoich kwalifikacji.
  • Szczegółowe informacje Podyplomowe Studia Diagnostyki Ryzyk Ubezpieczeniowych

    Założenia organizacyjno - programowe:

    a. Studia Podyplomowe Diagnostyki Ryzyk realizowane będą w formie specjalistycznych studiów zaocznych w formie wykładów, warsztatów, konsultacji internetowych. Część materiału opracowywać będą słuchacze w ramach nauki własnej, wspomaganej konsultacjami prowadzonymi przez wyznaczonych pracowników naukowych uczelni, przy pomocy Internetu.

    b. Zakres tematyczny studiów obejmuje zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu zarządzania ryzykiem. Zajęcia zostaną podzielone na bloki tematyczne, obejmujące: podstawy teorii zarządzania ryzykiem, środowisko ryzyk technologicznych, identyfikację różnych kategorii ryzyk, analizę tych ryzyk, działania związane z prewencją oraz likwidacją szkód. Wszystkie zagadnienia będą realizowane w odniesieniu do Polski, oraz innych krajów Unii Europejskiej, z dużym naciskiem na ich wykorzystanie w praktyce.

    c. Studia podyplomowe obejmują 220 godzin realizowanych w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów i pracy samodzielnej.

    d. Studia trwają dwa semestry (10 miesięcy - od października do lipca). Zajęcia będą się odbywały w formie dwudniowych zjazdów konsultacyjno-dydaktycznych.


    Program studiów przewiduje:

    Stosowane metody nauczania w postaci wykładów będą uwzględniały cele kształcenia podyplomowego, dobór właściwego materiału nauczania, oraz szczegółowe zadania dydaktyczne.

    Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów, oraz w formie konsultacji osobistych i przez Internet. Wykłady prowadzone będą przez profesorów uczelni, specjalizujących się w wybranych zagadnieniach, zaś ćwiczenia/warsztaty - przez tutorów. Ich zakres będzie modyfikowany na bieżąco, w zależności od możliwości i oczekiwań słuchaczy.

    W ramach zajęć warsztatowych słuchacze będą mieli możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy, przekazanej im w trakcie wykładów. Zaliczenie zajęć przeprowadzane będzie po każdym semestrze w formie testu sprawdzającego wiedzę z przerobionego materiału. Wszelkie wątpliwości słuchacze będą mogli wyjaśniać w trakcie konsultacji z wykładowcami. W semestrze drugim będą się odbywały seminaria dyplomowe, na których studenci będą, wraz z promotorami, przygotowywać prace dyplomowe. Zwieńczeniem studiów jest obrona pracy dyplomowej przed Komisją, powołaną przez Dziekana Wydziału.

    Ramowy program studiów:

    Warsztaty
    Nauka własna wspo- magana przez internet
    Podstawy teorii zarządzania ryzykiem.
    Środowisko ryzyk ubezpieczeniowych.
    Identyfikacja ryzyk.
    Analiza i diagnostyka ryzyk.
    Prewencja ryzyk.
    Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie
    Likwidacja szkód - sporządzanie dokumentacji szkodowej.
    Opracowywanie programów naprawczych umożliwiających obniżenie poziomu ryzyka działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.
    Elektroniczne systemy wspomagania likwidacji szkód.
    Ryzyko przestępczości.
    Seminaria Dyplomowe


    Założenia programowe przedmiotów:

    1. Podstawy teorii zarządzania ryzykiem

    Pojęcie ryzyka. Faktory ryzyka. Hazard fizyczny, moralny i duchowy. Klasyfikacja ryzyk. Poziomy niepewności. Zarządzanie ryzykiem. Modele zarządzania. Elementy zarządzania ryzykiem w organizacjach

    2. Środowisko ryzyk ubezpieczeniowych

    Źródła, wielkość i prawdopodobieństwo strat wynikających z ryzyk ubezpieczeniowych w polskich warunkach. Środowisko społeczne, polityczne, ekonomiczne, działalności gospodarczej, prawne. Kategorie źródeł potencjalnych strat. Metody identyfikacji ryzyka.

    3. Identyfikacja ryzyk

    Metody identyfikacji ryzyka. Lista kontrolna. Metoda rachunku finansowego. Metoda wykresu chronologicznego. Monitorowanie ryzyk, inspekcje w miejscu objętym analizą ryzyka. Współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym. Analiza umów ubezpieczeniowych. Statystyczna analiza poniesionych strat. Bezpieczeństwo konstrukcji. Awarie i bezpieczna eksploatacja maszyn. Ryzyko pożarowe i wybuchowe. Bezpieczeństwo elektryczne i radiacyjne. Bezpieczeństwo i eksploatacja pojazdów. Zagrożenia katastroficzne i systemy ratownictwa. Zagrożenia dla środowiska naturalnego. Materiały niebezpieczne. Bezpieczeństwo informacji (dane, sieci i sprzęt komputerowy). Ryzyko w życiu człowieka

    4. Analiza i diagnostyka ryzyk

    Metody analizy i diagnostyki ryzyk. Szacowanie wielkości prawdopodobnych szkód. Mapowanie ryzyka. Monitorowanie ryzyk. Obsługa umów ubezpieczeniowych i korygowanie umów. Wyłączenia odpowiedzialności i doubezpieczanie.

    5. Prewencja ryzyk

    Metody kontroli ryzyka. Proaktywne unikanie ryzyka. Porzucenie ryzyka. Działania na rzecz zapobiegania stratom. Separacja. Działania prewencyjne. Techniczne systemy zabezpieczeń. Fizyczna i finansowa kontrola ryzyka. Ubezpieczeniowe i nieubezpieczeniowe metody transferu ryzyka

    6. Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie

    Omówienie procedur związanych z zarządzaniem ryzykiem. Wyszczególnienie obszarów w działalności przedsiębiorstwa szczególnie narażonych na ryzyko z uwzględnieniem sfery technologicznej, administracyjnej, finansowej i zarządzania zasobami ludzkimi. Przygotowanie programów zarządzania ryzykiem dla przedsiębiorstw różnych branż

    7. Likwidacja szkód- sporządzanie dokumentacji szkodowej


    Procedury związane z likwidacją szkody majątkowej. Likwidacja szkód komunikacyjnych. Likwidacja szkód osobowych. Uwarunkowania prawne postępowania sądowego. Obowiązujące warunki i procedury. Elementy dokumentacji szkodowej. Ekspertyzy i współdziałanie z Policją, Administracją Państwową, Państwową Strażą Pożarną, służbami bezpieczeństwa technicznego oraz służbą ochrony zdrowia. Praktyczne ćwiczenia w sporządzaniu i ocenie wykonanej dokumentacji szkodowości. Umowa ubezpieczenia a decyzje o wypłacie odszkodowania. Współpraca zakładów ubezpieczeniowych i udział w procedurach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Rozwiązywanie spraw spornych.

    8. Opracowywanie programów naprawczych umożliwiających obniżenie poziomu ryzyka działalności gospodarczej przedsiębiorstwa

    Przygotowanie programów zarządzania ryzykiem na przykładzie wybranych obiektów. Szkolenie w zakresie obsługi programów komputerowych wspomagających zarządzanie ryzykiem powierzonym ubezpieczycielowi lub brokerowi ubezpieczeniowemu.

    9. Elektroniczne systemy wspomagania likwidacji szkód ubezpieczeniowych

    Informacje uzyskiwanie przy pomocy systemów informatycznych Audatex i Eurotax w likwidacji szkód komunikacyjnych. Krajowe i europejskie systemy informacji o pojazdach i prawach jazdy. Współpraca międzynarodowa z wykorzystaniem systemów informatycznych

    10. Ryzyko przestępczości

    Procedury umożliwiające eliminację przestępczego udziału w kosztach likwidacji szkód przez ubezpieczonych i ubezpieczających. Prawne i kryminalistyczne aspekty zwalczania przestępczości ubezpieczeniowej. Wykorzystanie elektronicznych systemów umożliwiających wspomaganie procedur ograniczających przestępczość ubezpieczeniową.

    11. Seminarium dyplomowe
Więcej informacji

Inne informacje związane z ubezpieczenia

  • Podyplomowe Studium Ubezpieczeń

  • Centrum: UW - Uniwersytet Warszawski
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe - Ubezpieczenia Majątkowe

  • Centrum: WSHiP-Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Podyplomowe Zarządzanie ubezpieczeniami

  • Centrum: Wyższa Szkoła Organizacji Turystyki i Hotelarstwa
  • Więcej informacji
  • Studia II Stopnia - Finanse i Rachunkowość - Ubezpieczenia

  • Centrum: Akademia Leona Koźmińskiego
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Administracja

  • Centrum: Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Stosunki Międzynarodowe

  • Centrum: Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Podyplomowe Menedżerskie Zarządzanie kapitałem ludzkim w świetle standardów europejskich

  • Centrum: Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
  • Więcej informacji