Profil słuchacza / wymogiAbsolwenci pedagogicznych studiów wyższych, co najmniej na poziomie wyższych studiów zawodowych (licencjackich).
Szczegółowe informacjeStudia umożliwiają uzyskanie kwalifikacji do pracy w szkole, w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich w świetle rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2002 r. Nr 155, poz. 1288 z późn. zm.).
Studiujący pedagogikę resocjalizacyjną zapoznają się z jej przedmiotem i zakresem programowym, celami i zadaniami, teoriami wychowania resocjalizującego, a także objawami nieprzystosowania społecznego i wiedzą praktyczną w zakresie rozwiązywania problemów w sferze resocjalizacji.
Cele szczegółowe obejmują m. in. sporządzanie projektów planu działania resocjalizującego obejmującego: cele kierunkowe, środowisko wychowawcze, typy kontroli, oraz wskazania resocjalizacyjne w określonych warunkach społecznych
Zakres tematyczny studiów
- Przedmiot i charakterystyka pedagogiki resocjalizacyjnej
- Typologia zaburzeń przystosowania społecznego
- Pojęcie niedostosowania społecznego
- Objawy nieprzystosowania społecznego
- Osobowość młodzieży niedostosowanej społecznie
- Systemy oraz instytucje prewencyjne i kontroli społecznej
- Odpowiedzialność prawna nieletnich
- Resocjalizacja w środowisku otwartym i instytucjach resocjalizacyjnych
- Strategie postępowania resocjalizującego
- Metody i techniki wychowania resocjalizującego (psychoterapeutyczne, socjoterapeutyczne i kulturotechniczne)