Szczegółowe informacjeStudia II stopnia na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika resocjalizacyjna trwają 2 lata (4 semestry) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra.
Program, obok podstawowych treści programowych studiów pedagogicznych, obejmuje zagadnienia związane z resocjalizacją, przede wszystkim wiedzę z zakresu podstaw teoretycznych pedagogiki resocjalizacyjnej, prawa, profilaktyki społecznej, mechanizmów powstawania dewiacji społecznej, metodyki resocjalizacji oraz innych obszarów strategicznych oddziaływań profesjonalnej profilaktyki i wsparcia społecznego. Studia z pedagogiki resocjalizacyjnej umożliwiają nabycie umiejętności potrzebnych do realizacji zadań związanych z resocjalizacją dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie, osób dorosłych, wybranych grup społecznych, a także do uczestnictwa w systemowych inicjatywach interwencji i profilaktyki społecznej. Absolwent oprócz teoretycznej znajomości podstaw kształtowania się stosunków interpersonalnych (leżących u podstaw oddziaływania resocjalizującego) ma umiejętności z zakresu metodyki procesu resocjalizacyjnego, miedzy innymi umiejętności poprawnej komunikacji oraz analizy sytuacji dydaktyczno-wychowawczych pod kątem różnych poprawnych dróg komunikowania się, zależnych od indywidualnych preferencji podmiotu (ucznia-wychowanka, klienta).
Absolwent jest przygotowany do pracy w placówkach resocjalizacyjnych dla dzieci i młodzieży (ośrodkach szkolno-wychowawczych, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich), zakładach karnych, ośrodkach pomocy społecznej (jako zawodowy kurator sadowy), w instytucjach i organizacjach działających na rzecz przeciwdziałania przestępczości i patologii społecznej.
Ponadto ma on specjalistyczne przygotowanie teoretyczne oraz wiedzę i umiejętności niezbędne do formułowania i realizowania projektów badawczych oraz do dostrzegania i samodzielnego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych w obszarze swojej specjalności.