Szczegółowe informacjeOgraniczone i wyczerpujące się zasoby paliw naturalnych, wzrastające zapotrzebowanie na wysoko przetworzone formy energii, wzrost populacji oraz względy ekologiczne a szczególnie naciski na ograniczenie emisji CO 2 zmuszają do racjonalizacji zużycia surowców i sięgania do odnawialnych źródeł energii. Na całym świecie wzrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami zarówno pod względem technicznym i ekonomiczno-społecznym. Rozwój odnawialnych źródeł energii oznacza wzrost udziału tzw. generacji rozproszonej opartej na małych, często bezobsługowych, elektrowniach i elektrociepłowniach, co sprawi, że będą ulegać zmianie warunki pracy i sterowania systemu elektroenergetycznego.
Studia na specjalności odnawialne źródła energii zapoznają z szeroko pojętą problematyką odnawialnych źródeł energii, ich zasobów, możliwości pozyskiwania oraz projektowania i wykorzystywania stosowanych układów wytwórczych w obszarze energetyki słonecznej, wiatrowej, geotermalnej, energetyki wodnej a także wykorzystania biomasy. Program studiów obejmuje także zagadnienia dotyczące ekologicznych skutków przetwarzania energii, podstaw prawnych ochrony środowiska i rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce i na świecie, a także elementy polityki energetycznej w Polsce (samowystarczalność energetyczna kraju, finansowanie przedsięwzięć energetycznych). Studenci uzyskują również wiedzę w zakresie analogowych i cyfrowych systemów pomiarowych, numerycznych systemów sterowania i regulacji oraz wykorzystywania technik komputerowych w projektowaniu i eksploatacji urządzeń energetycznych.
Możliwości zatrudnienia
Absolwenci, znając najnowsze osiągnięcia techniczne dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz uwarunkowania prawne w tym obszarze, będą przygotowani do podejmowania pracy zawodowej w eksploatacji elektrowni wodnych, farm wiatrowych, biogazowni itp. lub w przedsiębiorstwach sprzedających i produkujących urządzenia wykorzystywane w energetyce słonecznej i geotermii. Będą także przygotowani do wykonywania zadań badawczych, projektowych i realizacyjnych w zakresie pozyskiwania odnawialnych źródeł energii, wspartych elementami prawa w dziedzinie budownictwa, energetyki, ekologii i gospodarki wodno-ściekowej.
Wybrane przedmioty z programu studiów
Wytwarzanie energii elektrycznej, źródła odnawialne w produkcji ciepła i energii elektrycznej, urządzenia wytwórcze elektrowni lokalnych, współpraca źródeł lokalnych z siecią elektroenergetyczną, automatyka zabezpieczeniowa elektrowni lokalnych i sieci, stacje i rozdzielnie elektroenergetyczne, energetyka a środowisko naturalne, technika wysokich napięć.