Mechanika i Budowa Maszyn - Studia Inżynierskie

Więcej informacji

Mechanika i Budowa Maszyn - Studia Inżynierskie

  • Szczegółowe informacje Studia II stopnia, 1,5-roczne, stacjonarne i niestacjonarne (wieczorowe i zaoczne) przeznaczone są dla absolwentów studiów I stopnia (zawodowych) lub studiów II stopnia (lub jednolitych magisterskich) kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji oraz kierunków pokrewnych.

    Studia mają charakter interdyscyplinarny – bazując na wiedzy ogólnej
    , łączą przygotowanie inżynierskie z dziedziny mechaniki i informatyki z przygotowaniem z zakresu zarządzania. Absolwent posiada gruntowe wykształcenie techniczno-ekonomiczne oraz odpowiednie kwalifikacje niezbędne do pracy na stanowiskach związanych z koordynacją działań funkcjonowania przedsiębiorstw, wdrażaniem nowoczesnych technologii, projektowaniem procesów wytwórczych, zarządzaniem projektami. Absolwent posiada wiedzę z zakresu zarządzania funkcjami technicznymi: projektowania nowych procesów i systemów produkcyjnych, eksploatacyjnych, obiektów i systemów zarządzania, doboru i szkolenia personelu oraz doradztwa przemysłowego, logistyki, zarządzania kapitałem, transferu technologii oraz innowacyjności.

    Studia inżynierskie, I stopnia, 3,5-letnie, stacjonarne i niestacjonarne (zaoczne).

    Absolwent studiów I stopnia zostaje wyposażony w podstawową wiedzę i umiejętności konieczne do zrozumienia zagadnień z zakresu budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Posiada gruntowną znajomość zasad mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych. Jest on przygotowany do: realizacji procesów wytwarzania, montażu i eksploatacji maszyn, prac wspomagających projektowanie maszyn, dobór materiałów inżynierskich stosowanych jako elementy maszyn oraz nadzór nad ich eksploatacją, zarządzania pracą w zespole, koordynacji prac i oceny ich wyników oraz sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi. Absolwent jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

    Specjalność – komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania
    Absolwent specjalności przygotowany jest do wykorzystania współczesnych narzędzi CAD/CAM/CAE w praktyce inżynierskiej, w szeroko rozumianej branży mechanicznej. Posiada umiejętności w zakresie wykonywania dokumentacji technicznej, przygotowania technologicznego produktu oraz jego wytwarzania na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu projektowania 2D i 3D oraz podstawowych analiz inżynierskich. Absolwent specjalności ma szerokie możliwości zatrudnienia, między innymi w zakładach przemysłowych obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych, biurach konstrukcyjnych, firmach projektowych. Dysponuje współczesną wiedzą inżynierską, która umożliwia elastyczne dostosowanie się do konkretnych wymagań stawianych w branży mechanicznej.

    Specjalność – konstrukcja i eksploatacja maszyn i pojazdów
    Absolwent specjalności posiada gruntowną wiedzę z zakresu konstrukcji oraz eksploatacji maszyn i pojazdów. Nabywa umiejętności wykonywania dokumentacji technicznej, programowania i użytkowania zarówno szeroko rozpowszechnionych systemów i programów komputerowych, jak również specjalistycznych pakietów wykorzystywanych w procesach modelowania, projektowania i wytwarzania elementów maszyn. Posiada wiedzę z zakresu budowy, obsługi, naprawy i eksploatacji pojazdów oraz specjalistycznego oprzyrządowania technologicznego.
    Absolwent specjalności posiada kwalifikacje do podjęcia pracy zawodowej w zakładach przemysłowych, w zakładach produkcji i eksploatacji pojazdów, w przedsiębiorstwach transportowych, w towarzystwach ubezpieczeniowych i w usługach motoryzacyjnych.

    Specjalność – inżynieria produkcji
    Absolwent specjalności zdobywa aktualną wiedzę z zakresu różnorodnych technologii stosowanych we współczesnym przemyśle maszynowym. Nabywa niezbędnych kwalifikacji w posługiwaniu się nowoczesnymi obrabiarkami wyposażonymi w systemy komputerowego sterowania numerycznego. Kształci się w praktycznym wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania inżynierskiego z zakresu komputerowo wspomaganego projektowania (CAD), komputerowo wspomaganego wytwarzania (CAM) oraz komputerowo wspomaganej kontroli jakości (CAQ). Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje umożliwiają realizację odpowiedzialnego zadania, jakim jest unowocześnienie stosowanych obecnie w przedsiębiorstwach technik produkcyjnych.
    Celem specjalności jest przygotowanie absolwenta do całościowego pojmowania procesów gospodarczych – ich aspektów technicznych, technologicznych, organizacyjnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych.

    Specjalność – ekoinżynieria (studia II stopnia)

    Specjalność przygotowuje absolwenta do aktywnego włączania się w procesy modernizacji technologicznej i organizacyjnej polskiej gospodarki zgodnie z konstytucyjną zasadą zrównoważonego rozwoju. Ogólne przygotowanie z zakresu nauk technicznych uzupełnione jest wiedzą ekonomiczną, zarządczą i technologiczną związaną z nowoczesnymi metodami produkcji z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Więcej informacji

Inne informacje związane z mechanika i budowa maszyn

  • Studia I Stopnia - Zarządzanie Procesami Produkcji

  • Centrum: Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia - Inżynieria Ruchu

  • Centrum: WSEI-Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe dla Audytorów Energetycznych

  • Centrum: WSEI-Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji
  • Więcej informacji
  • Budownictwo

  • Centrum: Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu
  • Więcej informacji
  • Audyt energetyczny w budownictwie oraz sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków

  • Centrum: Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu
  • Więcej informacji
  • STUDIA PODYPLOMOWE PROJEKTOWANIE GEOTECHNICZNE, BEZPIECZEŃSTWO I ODDZIAŁYWANIE BUDOWLI NA ŚRODOWISKO

  • Centrum: SGGW Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  • Więcej informacji
  • STUDIA PODYPLOMOWE ZASTOSOWANIE HYDROLOGII W GOSPODARCE I INŻYNIERII WODNEJ

  • Centrum: SGGW Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  • Więcej informacji