Szczegółowe informacjeStudia II stopnia, 1,5-roczne, stacjonarne i niestacjonarne (zaoczne) przeznaczone są dla absolwentów studiów I stopnia (zawodowych) lub studiów II stopnia (lub jednolitych magisterskich) kierunku mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, edukacja techniczno-informatyczna oraz kierunków pokrewnych.
Absolwent studiów II stopnia posiada umiejętności posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu mechaniki, projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych. Posiada wiedzę z zakresu technologii proekologicznych i systemów zintegrowanego zarządzania środowiskiem, bezpieczeństwem i jakością w procesach wytwórczych. Absolwent jest przygotowany do pracy w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych i technologicznych, przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, instytutach naukowo-badawczych oraz ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu mechaniki i budowy maszyn oraz inżynierii wytwarzania.
Specjalność – mechanika i informatyka stosowana
Specjalność ta ma charakter interdyscyplinarny, łączy współczesną mechanikę z informatyką stosowaną w praktyce przemysłowej. Absolwent specjalności uzyskuje podstawową wiedzę z zakresu mechaniki materiałów i konstrukcji, nowoczesnych technologii oraz eksploatacji urządzeń. Nabywa również umiejętności wykorzystania zaawansowanych technik informatycznych w praktyce inżynierskiej. Wiedza oraz umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów stwarzają szerokie możliwości znalezienia pracy w ośrodkach badawczych i rozwojowych, zakładach przemysłowych, firmach informatycznych i konsultingowych.
Specjalność – pojazdy samochodowe
Absolwent tej specjalności posiada gruntowną wiedzę w zakresie budowy i obsługi pojazdów, badań eksperymentalnych stanowiskowych i drogowych, badań diagnostycznych, badań symulacyjnych w dziedzinie inżynierii ruchu pojazdów, dynamiki pojazdów i ich zespołów. Cechy obiektu nauczania (jakim jest nowoczesny samochód) sprawiają, że absolwent specjalności ma dobre przygotowanie do ewentualnej adaptacji w wielu innych zawodach w zakresie budowy i eksploatacji maszyn.
Specjalność – technika cieplna, chłodnictwo i klimatyzacja
Absolwent tej specjalności posiada wiedzę i kompetencje inżynierskie z zakresu techniki i energetyki cieplnej, chłodnictwa, klimatyzacji, wentylacji, kriotechniki oraz energetyki odnawialnej i niekonwencjonalnej. Ponadto uzyskuje wiedzę, kompetencje i umiejętności praktyczne do ubiegania się o specjalistyczne uprawnienia zawodowe, certyfikaty oraz świadectwa kwalifikacji związane z branżą energetyczną i chłodniczą. Specjaliści tej branży znajdują zatrudnienie w wielu przedsiębiorstwach techniki i energetyki cieplnej, ogrzewnictwa, chłodnictwa, wentylacji i klimatyzacji.