KomentarzKurs prowadzony jest przez PUW-Polski Uniwersytet Wirtualny, który jest przedsięwzięciem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Profil słuchacza / wymogiKurs przeznaczony jest dla osób, które zainteresowane są nowoczesnymi metodami ochrony danych podczas pracy w sieci komputerowej.
Szczegółowe informacjeW czasie kursu słuchacz pozna podstawowe aspekty prawne, dotyczące stosowania podpisu elektronicznego w Polsce, Europie i na Świecie. Omówione zostaną między innymi pojęcia podstawowe: podpis elektroniczny, bezpieczny podpis elektroniczny, znaczniki czasu, certyfikaty i centra certyfikacji, poświadczenia i zaświadczenia elektroniczne, weryfikacja podpisu elektronicznego, inne regulacje prawne w sektorze e-biznesu, warunki i skutki stosowania podpisu elektronicznego.
Jednym z omawianych tematów są kryptograficzne podstawy systemów zabezpieczeń - rozwiązania technologiczne w sferze składania i weryfikacji podpisu elektronicznego.
W trakcie kursu słuchacz zdobędzie umiejętność praktycznego stosowania podpisu elektronicznego. Uczestnik kursu nauczy się instalować i konfigurować oprogramowanie, generować klucze szyfrowe, podpisywać/szyfrować i weryfikować/deszyfrować dane w postaci elektronicznej.
Cel kursu:
Zapoznanie słuchaczy z podstawami prawnymi, teorią i praktyką podpisu elektronicznego, będącego obecnie jedną z najnowocześniejszych technik związanych z Infrastrukturą Klucza Publicznego (PKI) i szeroko pojętą ochroną danych.
Zaznajomienie słuchaczy z ofertą funkcjonujących na rynku polskim firm świadczących usługi certyfikacyjne. Podczas kursu przećwiczone zostanie między innymi pobieranie certyfikatu urzędu certyfikacji oraz certyfikatu własnego, konfiguracja certyfikatów, import certyfikatów, usuwanie i unieważnianie certyfikatów, podpisywanie i szyfrowanie wiadomości pocztowych, weryfikacja złożonych pod dokumentami podpisów.