KomentarzKurs prowadzony jest przez PUW-Polski Uniwersytet Wirtualny, który jest przedsięwzięciem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
CeleGłównym celem kursu Architektura komputerów jest zapoznanie z budową, rolą i znaczeniem poszczególnych podzespołów systemu komputerowego. Wiedza na ten temat umożliwi w praktyce prawidłowy wybór zestawu komputerowego oraz jego konfigurację dla konkretnych zastosowań.
Fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia tego celu ma znajomość poniższych zagadnień:
* Podstawy działania cyfrowych układów logicznych,
* Budowa i działanie podzespołów komputerowych,
* Historia rozwoju podzespołów komputerowych,
* Rola i znaczenie poszczególnych elementów każdego komputera,
* Wzajemne zależności między elementami komputera,
* Kierunki rozwoju technologii sprzętu komputerowego.
Profil słuchacza / wymogiWszyscy zainteresowani.
Szczegółowe informacjeOgólna konstrukcja komputerów PC ulega ciągłej modyfikacji, w wyniku, której zwiększana jest wydajność oraz możliwości wykorzystania komputerów osobistych. Przyczynia się to do powstawania aplikacji programowych, oferujących coraz więcej funkcji, które to z kolei wymagają większego wsparcia sprzętowego. Należałoby zadać pytanie: czy zwiększanie wydajności sprzętowej pociąga za sobą tworzenie nowych, potężniejszych aplikacji programowych, czy też możliwości tworzonych aplikacji wymuszają rozwój sprzętu komputerowego? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wzajemne korelacje występujące między sprzętem i oprogramowaniem są tak silne, że trudno określić, co jest ważniejsze.
Poznanie zasad działania poszczególnych elementów systemu komputerowego PC oraz ich wzajemnego oddziaływania pozwoli na wybór prawidłowej konfiguracji sprzętowej, dostosowanej do aktualnych potrzeb i wymagań programowych.
Program kursu:
1. Cyfrowe podstawy architektury komputerów
2. Struktura organizacyjna procesorów i pamieci
3. Budowa i elementy plyt glównych
4. Podsystemy we–wy i transmisji danych
5. System obslugi dysków twardych
6. BIOS