Información
Politechnika jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski. Mamy 60-letnią tradycję, z której jesteśmy bardzo dumni. Wykształciliśmy tysiące studentów, którzy podtrzymują z nami kontakt i dzielą się swoimi sukcesami.
Rektorem Politechniki Białostockiej od 2008 r. jest prof. dr hab. inż. Tadeusz Citko. Nasza Uczelnia to 7 wydziałów, 13,5 tysiąca studentów i ponad 700 nauczycieli akademickich. Budynki Politechniki Białostockiej zlokalizowane są przy ul. Wiejskiej (tu mieści się kampus z Wydziałami: Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektryczny, Informatyki, Mechaniczny, a także Akademickie Centrum Sportu i Domy Studenta), przy ul. Grunwaldzkiej (tu swą siedzibę ma Wydział Architektury), oraz w znakomicie skomunikowanym z resztą miasta Kleosinie (tu znajduje się kampus Wydziału Zarządzania). Poza aglomeracją białostocką, Uczelnia prowadzi także Zamiejscowy Wydział Zarządzania Środowiskiem, w położonej w Puszczy Białowieskiej Hajnówce.
Prowadzimy studia w systemie trójstopniowym, wyznaczonym przez Unię Europejską. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie 3-letnie, oraz inżynierskie 3,5 lub 4,5-letnie) i II stopnia (magisterskie 1,5 lub 2-letnie). Dla tych, którzy chcą rozwijać się naukowo proponujemy studia doktoranckie na Wydziale Elektrycznym, Mechanicznym oraz Budownictwa i Inżynierii Środowiska (studia III stopnia, 4-letnie).
Poza bardzo dobrą bazą dydaktyczną, mamy też doskonałe warunki do uprawiania sportów. Zajęcia sportowe odbywają się na nowoczesnej hali, gdzie można rozegrać mecze siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, tenisa stołowego i ziemnego, i gdzie można ćwiczyć judo lub aerobik. Prężnie działają agendy studenckie, 14 sekcji sportowych AZS i ponad 40 Studenckich Kół Naukowych. Poza studiowaniem oferujemy wiele możliwości angażowania się w życie Uczelni oraz stwarzamy niepowtarzalną szansę osobistego rozwoju. Nasi pracownicy i studenci korzystają z programu międzynarodowej wymiany LLP Erasmus, który umożliwia wyjazd do ponad 80 ośrodków akademickich na świecie.
Studenci Politechniki Białostockiej zdobywają laury w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach w dziedzinie informatyki, architektury, budownictwa, mechaniki czy zarządzania. W 2010 roku drużyna RHEA z Wydziału Informatyki zdobyła pierwszą nagrodę w światowym konkursie Imagine Cup w kategorii Internet Explorer 8 Award oraz II miejsce w kategorii Next Generation Web Award. Nasi nauczyciele akademiccy są uznanymi specjalistami, uczestniczą w pracach Komitetów Naukowych PAN. W ramach umów naukowo-badawczych oraz dydaktycznych współpracują licznymi ośrodkami akademickimi Europy i świata, pozyskują środki finansowe z Unii Europejskiej (m. in. 7 Program Ramowy UE) i innych źródeł na badania, rozwój i inwestycje.
Politechnika Białostocka organizuje lub współorganizuje krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe, seminaria, warsztaty, debaty o charakterze ogólnopolskim i regionalnym, m. in. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki i Targi Pracy. W mapę imprez Białegostoku na stałe wpisały się już Dni Przedsiębiorczości, Przegląd Krótkich Form Filmowych czy Forum Motoryzacji. Nierzadko głównymi pomysłodawcami i organizatorami imprez artystycznych i edukacyjnych są sami studenci.
Uczelnia nieustannie się rozwija, współpracuje z licznymi partnerami w regionie, kraju i na świecie. W 2010 r. powstał Instytut Innowacji i Technologii, którego celem jest komercjalizacja badań naukowych. Politechnika Białostocka pozyskuje także środki z funduszy unijnych. Wśród wielu projektów wyróżnia się prestiżowa budowa Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W atrakcyjnie zaprojektowanym budynku siedzibę swą znajdą Biblioteka, Studium Języków Obcych Centrum Kształcenia Zdalnego oraz Naukowe Centrum Badawczo-Rozwojowe.