Szczegółowe informacjeSą to 3-letnie studia licencjackie w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
Wymagane przedmioty w postępowaniu rekrutacyjnym: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, historia.
Specjalności (wybór po 2 semestrze):
ekonomika systemu agrożywnościowego
handel
Po ich ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł zawodowy licencjata, co umożliwi im kontynuowanie nauki na studiach II stopnia i zdobycie tytułu magistra ekonomii.
Studenci zdobędą w trakcie nauki pogłębioną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu ekonomii, ekonomiki regionów oraz ekonomiki systemu agrożywnościowego. Wszystkie zajęcia są prowadzone w nowocześnie wyposażonych salach wykładowych i pracowniach.
Nowoczesny program nauczania obejmujący przedmioty wyszczególnione w standardzie nauczania ekonomii został rozszerzony o ekonomikę regionów a także w ramach specjalności o następujące przedmioty: analiza ekonomiczna, marketing produktów żywnościowych, ekonomika handlu żywnością, technologia informacyjna, ekologia, zarządzanie strategiczne, marketing terytorialny itp. Realizacja ustalonego programu nauczania umożliwi absolwentom po ukończeniu studiów, wykonywanie zawodu ekonomisty (np. w jednostkach samorządu terytorialnego), handlowca i księgowego w kraju oraz w innych państwach Unii Europejskiej, jak również pozwoli na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej.