ECDL Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych

Więcej informacji

ECDL Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych

  • Szczegółowe informacje Moduły

    Aby uzyskać Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych należy zdać 7 egzaminów-testów. Kolejność przystępowania do egzaminów jest dowolna. Pełne informacje o wymaganiach do zaliczenia poszczególnych modułów zawiera Sylabus. Skrócony zakres materiału poszczególnych modułów wygląda następująco:
    Podstawy technik informatycznych

    Od kandydata wymagana jest wiedza i zrozumienie podstawowych zagadnień z zakresu technologii informacyjnej (TI). Kandydat powinien posiadać wiedzę na temat budowy komputera klasy PC, znać i prawidłowo interpretować pojęcia hardware i software, rozumieć podstawowe pojęcia TI jak dane i ich reprezentacja w pamięci komputera, program komputerowy. Kandydat powinien ponadto znać zastosowania oprogramowania użytkowego w codziennej pracy oraz możliwości wykorzystania sieci komputerowych. Wymagana jest znajomość zagadnień związanych z ochroną zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników komputera a także znaczenie czynników zewnętrznych wiążących się z użytkowaniem sprzętu komputerowego. Kandydat powinien posiadać także podstawową wiedzę na temat aspektów prawnych związanych z użytkowaniem komputera.
    Użytkowanie komputerów

    Od kandydata wymaga się zaprezentowania wiedzy i umiejętności w zakresie wykorzystania podstawowych funkcji komputera klasy PC i jego systemu operacyjnego. Kandydat powinien posiadać umiejętność ustalenia najważniejszych parametrów konfiguracyjnych, skorzystania z funkcji pomocy i znać zasady postępowania w przypadku zawieszenia działania programu. Kandydat powinien posiadać wprawę w efektywnym korzystaniu z pulpitu, posługiwaniu się ikonami i oknami. Kandydat powinien także umieć zarządzać plikami, folderami (katalogami) i znać sposoby kopiowania, przenoszenia i usuwania plików oraz katalogów a także umieć kompresować i zdekompresować pliki. Wymagana jest także wiedza w zakresie ochrony antywirusowej i umiejętności wykorzystania oprogramowania antywirusowego. Kandydat powinien umieć wykorzystać prosty edytor tekstu oraz wykonać zadanie drukowania korzystając z funkcji systemu operacyjnego.
    Przetwarzanie tekstów

    Od kandydata wymaga się zaprezentowania umiejętności wykorzystywania programu do edycji tekstu. Kandydat powinien wykonać zadania o charakterze podstawowym związane z tworzeniem, formatowaniem, drukowaniem dokumentów i przygotowaniem ich do rozpowszechnienia (dystrybucji). Kandydat powinien umieć kopiować i przenosić fragmenty tekstu w obrębie jednego dokumentu i pomiędzy otwartymi dokumentami. Kandydat powinien ponadto posiadać umiejętność stosowania niektórych funkcji zaawansowanych związanych z tworzeniem standardowych tabel, umieszczaniem w tekście obrazów i grafik, a także powinien umieć tworzyć korespondencję seryjną.
    Arkusze kalkulacyjne

    Od kandydata wymaga się zrozumienia pojęcia „arkusz kalkulacyjny” i wykazania umiejętności użycia programu arkusza kalkulacyjnego. Zdający powinien zrozumieć i umieć wykonać zadania związane z tworzeniem, formatowaniem, modyfikacją i zastosowaniem arkusza w wybranych obszarach zastosowania. Zdający powinien także umieć tworzyć standardowe formuły matematyczne i logiczne, używając podstawowych funkcji matematycznych, statystycznych i logicznych. Kandydat powinien wykazać się wiedzą i umiejętnościami tworzenia i formatowania wykresów.
    Bazy danych

    Od kandydata wymaga się zrozumienia podstawowych zasad tworzenia i wykorzystania baz danych oraz zaprezentowania umiejętności posługiwania się programem do obsługi baz danych. Zdający powinien umieć tworzyć i modyfikować tabele, zapytania, formularze, raporty w postaci gotowej do rozpowszechniania. Kandydat musi umieć także budować relacje między tabelami, wybierać i przetwarzać informacje zawarte w bazie, używając zapytań i funkcji sortowania dostępnych w programie.
    Grafika menedżerska i prezentacyjna

    Od kandydata wymaga się umiejętności posługiwania się programem komputerowym do tworzenia prezentacji. Zdający powinien posiadać umiejętności wykonania następujących zadań: tworzenie, formatowanie, modyfikacja i przygotowanie prezentacji z zastosowaniem różnych układów slajdów z przeznaczeniem do wyświetlania i drukowania. Kandydat powinien umieć kopiować i przenosić tekst, obrazy, rysunki i wykresy w obrębie danej prezentacji i pomiędzy otwartymi prezentacjami. Zdający powinien także posiadać umiejętność wykonywania zadań związanych z edycją obrazów, wykresów i rysunków, a także stosowania różnych efektów przejść pomiędzy slajdami.
    Usługi w sieciach informatycznych

    Moduł ten jest podzielony na dwie części. Pierwsza część – Informacja – wymaga od zdającego zrozumienia podstawowych zasad i terminów związanych z wykorzystaniem Internetu i znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa z tym związanych. Zdający ponadto powinien umieć wykonać zadania polegające na wyszukiwaniu informacji w sieci WWW stosując przeglądarkę stron WWW i dostępne narzędzia wyszukiwania. Zdający powinien umieć tworzyć zakładki do strony WWW, drukować strony WWW i rezultaty wyszukiwań. Moduł ten wymaga umiejętności nawigowania po stronach WWW w sieci. W części drugiej Komunikacja – wymagana jest znajomość podstawowych zasad i terminów związanych z pocztą elektroniczną (email) wraz z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, które wiążą się ze stosowaniem poczty elektronicznej. Zdający powinien posiadać umiejętność wykorzystania oprogramowania do wysyłania i przyjmowania poczty elektronicznej oraz dołączania plików do listów elektronicznych. Zdający powinien posiadać umiejętność zarządzania folderami w programach pocztowych.
Więcej informacji

Inne informacje związane z informatyka

  • Algorytmy i Struktury Danych - Kurs

  • Centrum: Polski Uniwersytet Wirtualny
  • Więcej informacji
  • Aplikacje Internetowe - Kurs

  • Centrum: Polski Uniwersytet Wirtualny
  • Więcej informacji
  • Architektura Komputerów - Kurs

  • Centrum: Polski Uniwersytet Wirtualny
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia - Informatyka i Ekonometria

  • Centrum: Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie
  • Więcej informacji
  • Studia Podyplomowe - Systemy Baz Danych

  • Centrum: WSPA-Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia - Informatyka w Ekonomii

  • Centrum: WSEI-Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji
  • Więcej informacji
  • Strategia i planowanie biznesu

  • Centrum: Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna im. Jana Zamoyskiego
  • Więcej informacji