dziennikarstwo sportowe - studia II stopnia (uzupełniające magisterskie)
Szczegółowe informacje
Wykształcenie specjalisty w zakresie sportowego dziennikarstwa prasowego, radiowego i telewizyjnego wymaga uzupełnienia obfitej skądinąd wiedzy nabytej w trakcie studiów licencjackich. Sport zmienia się, ewoluuje, rozszerza swoje związki z innymi dziedzinami życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Profesjonalizm dziennikarza polega obecnie nie na znajomości dyscypliny sportu i umiejętności pisania oraz mówienia o niej, ale na wykorzystaniu tej wiedzy dla wydobycia i rozpropagowania kryjących się w sporcie wartości humanistycznych, wychowawczych, ideowych.
Obsługa medialna największych, światowych wydarzeń sportowych jest dziś zarezerwowana dla elity. Aby się w niej znaleźć należy zgłębić wszelkie możliwe tajniki zawodu. Każdy przedmiot realizowany podczas pierwszego stopnia studiów, będzie w trakcie II stopnia wzbogacony o kilka aspektów. Chodzi głównie o tendencje rozwojowe nowoczesnego dziennikarstwa sportowego i umiejętność kierowania różnego rodzaju redakcjami i zespołami. Celem programu studiów jest również nabycie umiejętności wysoce specjalistycznych przed rozpoczęciem pracy w zawodzie. Ciekawym aspektem specjalności „dziennikarstwo sportowe” jest także możliwość podjęcia przez absolwenta pracy w każdej innej dziedzinie dziennikarskiej oraz instytucjach, urzędach, biurach i ośrodkach o profilu kultury fizycznej.
Istnieje też potrzeba znacznego pogłębienia umiejętności związanych z techniką przekazu. Kamera, magnetofon, stół montażowy, konsola realizacyjna nie są dziś zarezerwowane dla pracowników technicznych. Dziennikarz sportowy może napotkać w swej pracy na ekstremalne warunki, które każą mu wykorzystać własne umiejętności obsługi urządzeń zapisujących obraz i dźwięk. Studia II stopnia w większym zakresie wprowadzają praktyczne zajęcia warsztatowe ze wszystkich rodzajów mediów.