CeleCelem studiów jest wykształcenie specjalisty w zakresie prasowego, radiowego i telewizyjnego dziennikarstwa o profilu kultury fizycznej, obejmującym sport wyczynowy, sport niepełnosprawnych, rekreację i turystykę. Absolwent z tytułem licencjata powinien być w pełni przygotowany do pracy na stanowiskach redaktora, publicysty, sprawozdawcy lub komentatora w działach sportowych wszelkiego rodzaju mediów, a także w instytucjach uwzględniających w swoim profilu elementy kultury fizycznej. Jego profesjonalizm ma polegać m.in. na umiejętnym wykorzystaniu wiedzy o sporcie, jego wartościach humanistycznych, ideowych, pedagogicznych, terapeutycznych i marketingowych, o walorach rekreacji i turystyki.
Szczegółowe informacjeAbsolwent ma być także przygotowany do obsługi wszelkiego rodzaju imprez sportowych, rekreacyjnych i turystycznych ze szczególnym uwzględnieniem pracy w systemie "live" ("na żywo"), jeśli chodzi o media elektroniczne. Należy całkowicie wyeliminować dotychczasową praktykę zmuszającą dziennikarza sportowego do nabywania umiejętności specjalistycznych dopiero podczas pracy zawodowej w redakcjach. Jak najszersze przygotowanie go do tej pracy na studiach pozwoli mu rozwijać i podnosić nabytą już wiedzę oraz osiągać wysoki stopień profesjonalizmu.
Absolwent powinien też umieć stosować samoocenę, która stanowi podstawę rozwoju i być wykształconym wszechstronnie, co oznacza że oprócz wiedzy ogólnej i wiedzy o poszczególnych dyscyplinach kultury fizycznej oraz sposobach jej przekazywania, powinien posiąść wiedzę o pedagogicznej i wychowawczej roli sportu oraz jego związkach ze współczesnym światem polityki i gospodarki.
Oto przykładowe miejsca w których zatrudnienie powinien znaleźć absolwent dziennikarskiej specjalności sportowej:
- dział sportowy gazety codziennej
- dział sportowy periodyku (czasopisma)
- czasopismo specjalistyczne sportowe
- redakcja sportowa stacji radiowej
- redakcja sportowa stacji telewizyjnej
- dział sportowy agencji prasowej
- dział sportowy agencji radiowej
- dział sportowy agencji telewizyjnej
- wydział sportu, rekreacji i turystyki instytucji samorządowej
- wydział sportu, rekreacji i turystyki organu administracji publicznej
- Akademia Wychowania Fizycznego
- wydawnictwo o profilu sportowym
- dział marketingu i reklamy klubu sportowego
- ośrodek sportu i rekreacji
- biuro lub agencja turystyczna
- rzecznik prasowy organizacji lub klubu sportowego
- pełnomocnik d/s kultury fizycznej w organach administracji publicznej
- specjalista d/s sportu w ośrodkach badawczych i statystycznych
Absolwent specjalności dziennikarstwa sportowego ze względu na zakres i charakter studiów może podjąć pracę w każdej innej dziedzinie dziennikarskiej. Sytuacja odwrotna jest w praktyce znacznie mniej możliwa.