Szczegółowe informacjeWspółczesne tendencje związane z turystyka i rekreacją, obejmują coraz szersze zainteresowanie osób i grup, specjalnie i tylko dla nich zorganizowanymi formami wypoczynku. Jest to zadanie dla nowych specjalistów - animatorów, którzy potrafią przygotować indywidualna ofertę spędzenia wolnego czasu, dostosowaną do życzeń i możliwości np. fizycznych klienta. Są odpowiedzialni za plan i realizację wypoczynku, przez co umieją urzeczywistniać każde turystyczne marzenie i zaspokajać indywidualne ambicje uczestników, krótszych lub dłuższych eskapad. W ten sposób animatorzy turystki i rekreacji na szczeblu lokalnym i regionalnym tworzą oryginalne produktu turystyczne i kształtują politykę turystyczną, promują formy aktywnego wypoczynku z wykorzystaniem przyrodniczych walorów najbliższego otoczenia. Są poszukiwanymi fachowcami do pracy w organizacjach, stowarzyszeniach i instytucjach upowszechniających turystykę czy kulturę spędzania wolnego czasu.
W trakcie I roku studiów obowiązuje wspólny program dla wszystkich specjalności, co pozwala na zdobywanie wiedzy pedagogicznej i ogólnohumanistycznej m.in. z filozofii, antropologii, psychologii, socjologii, historii wychowania czy psychologicznych i społecznych podstaw edukacji.
Na II roku studiów rozpoczyna się kształcenie specjalnościowe m.in. z metod badań pedagogicznych, podstaw edukacji, w tym podstaw pedagogiki i socjologii czasu wolnego z projektowaniem edukacyjnym zorientowanym na etapy rozwojowe człowieka, animowania społecznego z technicznymi środkami animacji grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych pod kątem aktywności turystycznej i rekreacyjnej.
W trakcie III roku studenci wybierają seminaria dyplomowe i obok pracy nad dyplomem dopełniają program studiów przedmiotami fakultatywnymi m.in. z historii architektury i sztuki, geografii turystycznej, obsługi ruchu turystycznego, polityki turystycznej, organizacji turystyki w Polsce i na świecie, metod rekreacji kulturowej i ruchowej, animacji gier i zabaw, rekreacji specjalistycznej, w tym rekreacji osób starszych i niepełnosprawnych.