# Współpraca międzynarodowa i obsługa ruchu granicznego
Szczegółowe informacjeNa I roku studiów większość przedmiotów wypełnia wspólny program dla wszystkich specjalności i obejmuje zdobywanie podstawowej wiedzy politologicznej i ogólnohumanistycznej m.in. z historii politycznej, psychologii społecznej, filozofii, logiki i najnowszej historii Polski.
W trakcie II roku program współpracy międzynarodowej i obsługi ruchu granicznego przewiduje studia m.in. nad międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi i kulturalnymi, geografią polityczną i gospodarczą oraz studia w zakresie ochrony polskich granic i obsługi celnej.
Na III roku, obok przygotowywania pracy dyplomowej kształcenie obejmuje: postępowanie celne, taryfikacje celne oraz organizację polskich instytucji celnych.
Studenci tej specjalności, zdobywając wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, prawnych i politycznych rozumieją mechanizmy funkcjonowania różnorodnej wymiany międzynarodowej i gospodarki globalnej. Zdobyte zaś kwalifikacje umożliwiają naszym absolwentom pracę w organizacjach międzynarodowych, administracji celnej oraz w wielu instytucjach, zajmujących się obrotem handlowym i gospodarczym na terenie zjednoczonej Europy, a także na jej zewnętrznych granicach.